Ülkemizde Avrupa Birliği fonları ile kurulan süt sığırı ahırlarında taşıyıcı sistemlerin ekonomik yönden değerlendirilmesi
Economic evaluation of carrier systems in dairy cattle barn established with European Union funds in our country
  1. Tez No: 886698
  2. Yazar: BİLAL TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA EYLEM POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, ıpard programının uygulandığı, Ankara, Balıkesir ve Muş illerinde yer alan ''tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar'' tedbiri kapsamında tkdk tarafından desteklenmiş ''büyükbaş süt işletmelerinin'' yapısal ve fonksiyonel özellikleri araştırılmıştır. Büyükbaş süt barınaklarına ilişkin olarak, avrupa birliği standartları incelenmiştir. Belirlenen 9 adet büyükbaş süt işletmesinin uygulama projelerinde ki ahır yapıları yerinde incelenerek; maliyet, yapım tekniği, avantaj ve dezavantajları belirlenmiştir. Ipard/tkdk ile 2011 yılından bu yana yapımı tamamlanan birçok 120 başlık süt tesisi vardır. Bu tesislerin statik sistemi çelik, betonarme, prefabrik ya da karma olmaktadır. Bu yapıların aks aralıkları da farklılık göstermektedir. Belirlenen iller içerisinde incelenen işletmeler arasından Seçilen ankara ilinde ki işletme için yeni durum statik proje tasarımı, statik analizi, metraj hesaplamaları ve yeni durum maliyet cetvelleri hazırlanmıştır. Araştırmanın sonunda, autocad ve idecad bilgisayar programları ile seçilmiş işletme kapasitesi ve proje mimarisine sahip en ideal süt sığırı statik projesi, analiz ve metraj cetvelleri ile maliyet cetveli sunulmuştur; böylece süt işletmelerinin doğru planlanarak hayata geçirilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural and functional characteristics of 'Bovine dairy farms' supported by ARDSI under the measure of 'Investments in Physical Assets of Agricultural Enterprises' in Ankara, Balıkesir and Muş provinces where ARDSI programme is implemented were investigated. Regarding bovine dairy shelters, European Union standards were analysed. The barn structures in the application projects of 9 bovine dairy enterprises were examined on site and their cost, construction technique, advantages and disadvantages were determined. There are many 120-head dairy facilities whose construction has been completed since 2011 with IPARD/TKDK. The static system of these facilities are steel, reinforced concrete, prefabricated or mixed. The axle spacing of these structures also varies. New condition static project design, static analysis, quantity calculations and new condition cost tables are presented for the enterprise in Ankara province, which is selected among the provinces and enterprises determined and examined. In this examination, it is thought that this potential of dairy enterprises can be realised with the right planning. At the end of the research, the most ideal dairy cattle static project, analysis, bill of quantities and cost schedule with the selected enterprise capacity and project architecture with AutoCAD and IdeCAD computer programmes are presented.