Multipl skleroz hastalarında aile desteğinin hastalık algısı üzerine etkisi
The effect of family support on illness perception in multiple sclerosis patients
  1. Tez No: 886711
  2. Yazar: NEDİM EŞKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN FENERCİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Nöroloji, Family Medicine, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Çalışmamızda Multipl Skleroz hastalarında algılanan aile desteğinin hastalık algısı üzerine etkisini incelemeyi amaçladık Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza İstanbul üniversitesi Cerrahpaşa-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji polikliniğine başvuran 133 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan hastalardan öncelikle bilgilendirilmiş gönüllü olur formu imzalamaları istenmiş, imzalamayı kabul eden hastalar çalışmamıza dahil edilmiştir. Sonrasında yaş, cinsiyet, öğrenim durumu, medeni durum, meslek, MS tipi MS süresi, ailede MS öyküsü ve atak sıklığının sorgulandığı demografik özellikler anketi, algılanan Aile Desteği ölçeği (ADÖ) ve Hastalık Algısı Ölçeği uygulanmıştır. Tüm anketler yüz yüze uygulanmış her anket 15-20 dakika sürmüş ve çalışma üç ay sürmüştür. Normal dağılımı olmayan iki bağımsız grup arasındaki karşılaştırmalar Mann-Whitney U testi ile yapıldı. Normal dağılımı olmayan ikiden fazla bağımsız grubun karşılaştırılmasında Kruskal Wallis testi kullanıldı. Bulgular: Hastalık tipi boyutunun kadınlarda (p=0,021), multipl skleroz aile öyküsü olanlarda (p=0,023 ) , ilerleyici multipl skleroz hastalarında (p=0,045) ve ilk yıl 1'den fazla atak geçiren hastalarda (p=0,019) anlamlı derecede yüksek olduğu saptanmıştır. Hastalığı anlayabilme algısının ilk yıl 1'den fazla atak geçirenlerde anlamlı olarak yüksek olduğu saptanmıştır(p=0,016). Tedavi kontrol algısı ile multipl skleroz süresi arasında anlamlı ilişki olduğu görülmüştür (p=0,035). Kadınlarda olası sebep olarak bağışıklığı görme anlamlı olarak(p=0,026) yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to investigate the effect of family support on illness perception in Multiple Sclerosis patients Materials and Methods: A total of 133 patients admitted to the neurology outpatient clinic of Istanbul University Cerrahpaşa-Cerrahpaşa Faculty of Medicine Hospital were included in our study. Patients participating in the study were first asked to sign an informed consent form. Patients who agreed to sign were included in the study. After that, a demographic questionnaire, in which age, gender, educational status, marital status, occupation, type of MS, duration of MS, family history of MS and frequency of attacks were questioned , the perceived Family Support scale and the illness perception questionnaire were applied . All questionnaires were applied face to face, each questionnaire lasted 15-20 minutes and the study lasted 3 months. Comparisons between two independent groups without normal distribution were made with the Mann-Whitney U test. The Kruskal Wallis test was used to compare more than two independent groups without normal distribution. Results: It has been found that illness identity is significantly higher in women (p=0,021), those without a family history of multiple sclerosis (p=0,023), patients with progressive multiple sclerosis (p=0,045) and patients who had more than 1 attack in the first year(p=0,019). It has been found that the illness coherence was significantly higher in those who had more than 1 attack in the first year (p=0,016). It has been found that there is a significant relationship between the perception of treatment control and the duration of multiple sclerosis (p=0,035). The immunity subdimension was significantly higher in women(0,026).