TİP 2 diyabet tanılı hastalarda uyku kalitesi, depresyon ve bilişsel zayıflık görülme sıklığı ve bunların glisemik kontrole etkisi
The prevalence of sleep quality, depression, and cognitive impairment in patients with TYPE 2 diabetes and their effect on glycemic control
- Tez No: 886712
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA BURÇAK POLAT, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Family Medicine, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Giriş ve Amaç: T2DM hastaların hayatını her yönüyle etkileyen bir hastalıktır. Metabolik sorunların ve fiziksel komplikasyonların yanı sıra, sosyal ve psikolojik zorluklara da neden olabilir. Uyku bozuklukları ile T2DM gelişimi arasındaki ilişki göz önüne alındığında, T2DM'li kişilerde uyku bozukluklarının prevalansı genel popülasyona göre daha yüksektir. Depresyon veya depresif semptomlar, T2DM hastalarında daha zayıf glisemik kontrol, kötü yeme alışkanlıkları ve egzersiz uyumsuzluğu gibi olumsuz klinik profillerle ilişkilendirilmiştir. Aynı zamanda literatürde diyabet tanısı ve tedavisinin, depresyon olasılığını arttırdığı ile ilgili çalışmalar da mevcuttur. T2DM ile birlikte hipergliseminin derecesi ve süresi demans ile; daha hızlı bilişsel zayıflama ise HbA1c artışı ve uzayan diyabet süresi ile ilişkilidir. Bu bağlamda çalışmamızda T2DM hastalarında uyku kalitesi, depresyon ve bilişsel durum değerlendirmesi yapıp bu durumların hastaların glisemik durumlarını nasıl etkilediğini anlamaya çalışıp literatüre katkı sağlamayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Kesitsel analitik tipteki çalışma 15.12.2024-15.03.2024 arasında Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniklerine ve Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran dahil etme kriterlerini karşılayan hastalara yazılı onamları alınarak uygulanmıştır. Araştırma verileri Sosyo-Demografik Veri Anketi, Pittsburgh Uyku Kalite Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Mini-Mental Test aracılığıyla elde edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 25 (Statistical Package for the Social Sciences, version 25) istatistik programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Type 2 diabetes mellitus (T2DM) is a multifaceted condition significantly impacting various domains of a patient's life, encompassing social, psychological, metabolic, and physical dimensions. An intricate interplay between sleep disturbances and the onset of T2DM exists, evidenced by a heightened prevalence of sleep disorders among individuals with T2DM in contrast to the general populace. Such sleep disturbances exacerbate the progression of diabetes, underscoring the pivotal role of sleep regulation in diabetes management.Concurrently, depression or depressive symptomatology correlates with suboptimal glycemic control, unhealthy dietary patterns, and reduced adherence to exercise regimens among T2DM patients. Furthermore, the diagnostic and therapeutic trajectory of diabetes may potentiate the likelihood of depressive episodes, as evidenced in literature. Moreover, a body of observational research underscores a nexus between T2DM, cognitive impairment, and dementia. The severity and chronicity of hyperglycemia associated with T2DM exhibit a pronounced association with dementia, while heightened levels of glycosylated hemoglobin (HbA1c) and prolonged duration of diabetes correlate with accelerated cognitive decline. Against this backdrop, our investigation aims to evaluate the quality of sleep, depressive symptomatology, and cognitive function in individuals afflicted with T2DM, elucidating their impact on glycemic control and thereby augmenting the extant scientific discourse. Material and Methods: This cross-sectional analytical study was undertaken from December 15, 2024, to March 15, 2024, encompassing patients meeting the predetermined inclusion criteria and seeking care at the Endocrinology and Metabolic Diseases outpatient clinics as well as the Family Medicine outpatient clinics. Prior to participation, all individuals provided written informed consent. Data pertinent to the research objectives were gathered through the administration of the Socio-Demographic Data Questionnaire, Pittsburgh Sleep Quality Index, Beck Depression Inventory, and Mini-Mental State Examination.