Yabancı dil öğretiminde Quizlet Web 2.0 aracının kullanımının etkililiğine ilişkin bir karma meta yöntemi çalışması
A mixed meta method study on the effectiveness of using Quizlet Web 2.0 tool in foreign language teaching
  1. Tez No: 886745
  2. Yazar: UĞUR ÇENET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı yabancı dil öğretiminde Quizlet Web 2.0 aracının kullanımının etkililiğinin karma meta yöntemi ile incelenmesidir. Karma meta yöntem, meta-analiz ve meta-tematik analiz olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Meta-analiz nicel boyutta incelenirken meta-tematik analiz ise nitel boyutta incelenmiştir. Araştırma kapsamında literatür derinlemesine taranmıştır. Meta-analiz bağlamında yabancı dil öğretiminde Quizlet Web 2.0 aracının kullanıldığı nicel çalışmalardan deneysel ve yarı-deneysel öntest ve sontest kontrol gruplu çalışmalar belirli kriterlere göre araştırmaya dahil edilmiştir. Ulaşılan istatistiksel veriler ışığında genel etki büyüklüğü değerine ulaşılmıştır. Gerçekleştirilen analizler sonucunda yabancı dil öğretiminde Quizlet Web 2.0 aracının kullanımının akademik başarı üzerinde olumlu ve geniş düzeyde (g=0.82) bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmaya dahil edilen çalışmalar kapsamında belirlenen moderatörlerden öğretim kademesi, ülke, yayın türü ve örneklem büyüklüğü moderatörlerine göre anlamlı bir farklılık oluşmazken uygulama süresi moderatörüne (P=0.03
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effectiveness of using Quizlet Web 2.0 tool in foreign language teaching with mixed meta method. The mixed meta-meta method consists of two stages: meta-analysis and meta-thematic analysis. While meta-analysis was examined in quantitative dimension, meta-thematic analysis was examined in qualitative dimension. Within the scope of the research, the literature was reviewed in depth. In the context of meta-analysis, experimental and quasi-experimental pretest and posttest studies with control groups were included in the research according to certain criteria among the quantitative studies using Quizlet Web 2.0 tool in foreign language teaching. In the light of the statistical data obtained, the overall effect size value was reached. As a result of the analysis, it was concluded that the use of Quizlet Web 2.0 tool in foreign language teaching has a positive and large effect (g=0.82) on academic achievement. It was determined that there was no significant difference according to the moderators determined within the scope of the studies included in the research, such as the level of teaching, country, type of publication and sample size moderators, while there was a significant difference according to the moderator of implementation time (P=0.03