Vocabulary teaching through Web 2.0 tools: A comparison of Kahoot! and Quizlet
Web 2.0 araçları yoluyla kelime öğretimi: Kahoot! ve Quizlet karşılaştırması
  1. Tez No: 705495
  2. Yazar: UTKU KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LÜTFİYE CENGİZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu yarı-deneysel çalışma Web 2.0 araçlarının 7.sınıf öğrencilerinin kelime öğrenimlerinde önemli bir etkisinin olup olmadığını bulmayı amaçlamaktadır. Çalışma nitel ve nicel verilerin birlikte kullanıldığı karma yöntem araştırma desenine sahiptir. Nicel veri ön-test ve son-test yoluyla, nitel veri ise yarı-yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmanın örneklemini Kırklareli'nin Özel Bahçeşehir Koleji Ortaokulları'nın birinde öğrenim gören 29 7.sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Öğrenciler sınıflara çalışma öncesinde okul yönetimi tarafından yerleştirildiklerinden araştırmacı çalışmayı 2 deneysel grup şeklinde bu sınıflarla sürdürmüştür. Çalışma 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı'nın güz döneminde uygulanmış olup toplamda 5 hafta sürmüştür. Web 2.0 araçlarının kelime öğreniminde etkili olup olmadıklarını belirlemek amacıyla ön-test, son-test ve yarı-yapılandırılmış görüşme formlarının sonuçları analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda her iki uygulamanın da (Kahoot! ve Quizlet) 7.sınıf öğrencilerinin kelime öğrenimlerinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This quasi-experimental study aims to find out whether Web 2.0 tools have a significant impact on vocabulary gains of 7th grade students. The study was conducted with a mixed methods research design combining both quantitative and qualitative data. Quantitative data were collected through pre and post-tests while qualitative data were collected through semi-structured interview forms. The participants of the study were 29 7th grade students studying at one of the Private Bahçeşehir Middle Schools in Kırklareli-TURKEY. The students were assigned to classes (groups in this study) by the school administration, so the researcher conducted the study with 2 pre-prepared classes and utilized them as 2 experimental groups. The study was conducted during the Fall Term of 2020-2021 Academic Year and it lasted for 5 weeks. The results of pre-test, post-test and semi-structured interview forms were analyzed to see whether Web 2.0 tools were effective in vocabulary learning or not. Consequently, results of the study showed that both Web 2.0 tools (Kahoot! and Quizlet) were found to be effective in vocabulary learning of 7th grade students.