Gösterişçi tüketimde gençlik dizilerinin rolü:Netflix izleyicileri üzerine bir araştırma
The role of youth series in conspicuous consumption: A study on etflix viewers
  1. Tez No: 886751
  2. Yazar: YAVUZ SARSILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDA İNANÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Dijital platformlar, medya tüketim alışkanlıklarını önemli ölçüde değiştirmiş ve televizyon dizilerinin izleyici kitlesi üzerindeki etkisini artırmıştır. Özellikle, Netflix gibi platformlarda yayımlanan diziler, lüks yaşam tarzlarını ve tüketim öğelerini yoğun bir şekilde işlemekte ve izleyicilerin tüketim davranışlarını etkilemektedir. Bu bağlamda, çalışmanın bulguları, reklam verenler ve içerik üreticileri için önemli stratejik öneriler sunmaktadır. Lüks ve gösterişçi tüketim kavramlarının tarihsel gelişimi ve teorik arka planı incelenmiş, bu kavramların modern tüketim toplumlarındaki yeri detaylandırılmıştır. Gösterişçi Tüketim Teorisi çerçevesinde, bireylerin sosyal statülerini ve prestijlerini artırmak amacıyla lüks ürünlere yöneldikleri vurgulanmaktadır. Bu tüketim biçimlerinin, bireylerin psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarını karşılama süreçlerinde önemli bir rol oynadığı literatürde sıkça belirtilmektedir. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemleri birbirlerini tamamlayıcı unsur olarak kullanılmıştır. Online anket kullanılarak 574 genç katılımcıya ulaşılmıştır. İki ölçeğin bir arada kullanılmasıyla araştırma sorularına yanıtlar aranmıştır. Netflix gençlik dizilerinin içeriğinde gösterişçi tüketim öğeleri tespit edilerek göstergebilimsel analiz yardımıyla tespit edilen gösterişçi tüketim öğelerinin analizi gerçekleşmiştir. Araştırmanın sonucunda, gençlerin Netflix gençlik dizilerinden etkilenerek, gösterişçi tüketime eğilimlerinin olduğu söylenmektedir. Yine göstergebilimsel analiz yardımıyla, Netflix gençlik dizilerinde gösterişçi tüketim öğeleri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Digital platforms have significantly changed media consumption habits and increased the impact of television series on their audience. Particularly, series released on platforms like Netflix heavily feature luxury lifestyles and consumption elements, influencing viewers' consumption behaviors. In this context, the findings of this study provide important strategic recommendations for advertisers and content producers. The historical development and theoretical background of the concepts of luxury and conspicuous consumption have been examined, detailing their place in modern consumer societies. Within the framework of Conspicuous Consumption Theory, it is emphasized that individuals turn to luxury products to enhance their social status and prestige. It is frequently noted in the literature that these consumption practices play a significant role in fulfilling individuals' psychological and social needs. Quantitative and qualitative research methods were used as complementary elements in the study. An online survey reached 574 young participants. Using two scales together, answers to the research questions were sought. Conspicuous consumption elements in the content of Netflix youth series were identified, and an analysis of these conspicuous consumption elements was carried out using semiotic analysis. The study concluded that young people tend to lean towards conspicuous consumption influenced by Netflix youth series. Furthermore, semiotic analysis revealed that conspicuous consumption elements are present in Netflix youth series.