The historical formation of the modern military: Legacies of the ancien army, revolutionary and counter - revolutionary forces
Modern ordunun tarihsel oluşumu: Eski ordu, devrimci ve karşı devrimci güçlerin mirasları
- Tez No: 886752
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR BEDİRHANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Modern ordu, evrimsel kavramsallaştırmaya göre, silahlardaki teknik yenilikler, silahlı kuvvetleri organize etmek için rasyonalizmin benimsenmesi ve savaşa bilimsel yaklaşımların geliştirilmesiyle elde edilen tarihsel ilerlemenin bir ürünüdür. Ancak, ilerlemeyi ima eden evrimsel kavramsallaştırma, silahlı kuvvetlerin siyasi yapıyla ilişkisi içinde örgütlenmesinin gelişmiş modern devletlerde neden farklı şekillerde oluşabileceğini açıklamakta yetersiz kalmaktadır. Verili tanıma uymayan örneklerin incelenmesinin istisnailik ya da özgünlük tezleri ile yürütülmesi bu kavramsallaştırmanın kısıtlarını işaret eden bir semptomdur. Tez, bu kısıtları aşmak için modern ordunun kendisini sınıfsal karakterine ilişkin sorularla sorunsallaştırmakta ve evrimsel kavramsallaştırmanın gizlediği modern orduyu ve tarihsel oluşumunu karakterize eden sınıfsal gerilimleri, kapitalist toplumsal ilişkilerin çelişkili gelişimi içinde çerçeveleyerek ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Marxist devlet tartışmasındaki Açık Marksist pozisyon, kapitalist tahakkümün siyasi ve ekonomik biçimlerinin karmaşık ilişkisini vurgulaması ve 1789 Fransız Devrimi'ni kapitalist ilişkilerin tarihsel gelişiminde kritik bir kırılma olarak tanımlamaları sayesinde istisnailik ve özgünlük tezlerinin ötesine geçmek için elverişli araçlar sunmaktadır. Simon Clarke'ın sınıf mücadelesinin nesnesi olarak kapitalist tahakküm biçimlerini kuramsallaştırmasına ve Heide Gerstenberger'in devlet tahakkümünün burjuva biçiminin özgüllüğüne yaptığı vurguya dayanan tez, modern orduyu ve onu oluşturan tarihsel süreci çelişkili özelliklerine odaklanarak incelemek için eski ordu, devrimci ordu ve karşı-devrimci ordu kategorilerini geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
According to the evolutionary conceptualization, the modern military is a product of historical progress achieved by technical innovations in weaponry, the adoption of rationalism to organize armed forces, and the development of scientific approaches to warfare. However, the evolutionary conceptualization, which implies progress, is insufficient to explain why the organization of the armed forces in their relationship to the political structure is formed in distinct ways in advanced modern states. As a symptom of the limitations of this conceptualization, the thesis of exceptionalism or particularity appears in examinations of examples not fitting the given definition. The thesis problematizes the modern army itself with questions on its class character to overcome these limitations and seeks to reveal the class tensions characterizing the modern army and its historical formation, concealed by the evolutionary conceptualization, by framing them within the capitalist social relations' contradictory development. The Open Marxist position in the Marxist state debate provides enabling tools thanks to their specifying the complex relationship of the political and economic forms of capitalist domination, and notifying the French Revolution of 1789 as a critical rupture in the historical development of capitalist relations. By resting on Simon Clarke's theorizing on forms of capitalist domination as the object of class struggle, and Heide Gerstenberger's stress on the specificity of the bourgeois form of state power, the thesis develops the categories of ancien army, revolutionary army, and counter-revolutionary army to study the modern military and the historical process forming it by focusing on their contradictory features.