İdare hukukunda kamu mallarının yatırımlara tahsisi
The allocation of public goods to investments in administrative law
- Tez No: 886793
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 322
Özet
Kamu mallarının yatırımlara tahsisi, kamu mallarını koruma anlayışından kamu malından en verimli şekilde yararlanma anlayışına gelinmiş olmasının bir tezahürüdür. İdareler tek taraflı hizmet sunan konumunu terk etmiş, malvarlıklarıyla beraber iktisadi alanda aktör de olmuşlardır. Özellikle istihdamın artırılması ve bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırma amacıyla kamu malları kullandırılmaktadır. İdareler bu şekilde ekonomik olarak sınırlı kaynaklarıyla yürütemediği faaliyetlerini özel hukuk kişileri aracılığıyla daha verimli olarak yerine getirebilmektedir. Türk idare hukuku açısından yeni olan ancak hızlı şekilde gelişen bu uygulamaların anlaşılabilmesi için klasik kamu malı anlayışının yeniden değerlendirilmesi gerektiği görülmektedir. Çalışmada kamu mallarından özel yararlanma usullerinde kullanılan argümanlar eleştirilip geliştirilerek kamu mallarının yatırımlara tahsisine ilişkin ilkeler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The allocation of public goods to investments is a manifestation of the fact that the understanding of protecting public goods has reached the point of making the most efficient use of public goods. Administrations have abandoned the position of providing services unilaterally and have become actors in the economic field together with their assets. In particular, increasing employment allows investors to use public goods to eliminate the decency gap between regions. In this way, administrations can carry out their activities more efficiently through private legal persons, which they cannot carry out with their economically limited resources. It seems that the classical understanding of the public domain is not enough to understand these practices, which are new from the point of view of Turkish administrative law, but are developing rapidly. In this study, the arguments used in the private use procedures of public goods were developed and the principles related to the allocation of public goods to investments were tried to be put forward.