Özel eğitimde dijital öyküler kursunun teknolojik pedagojik alan bilgisine etkisi: Sınıf öğretmeni adayları örneği
The effect of digital stories course on technological pedagogical content knowledge in special education: The example of primary school teacher candidates
  1. Tez No: 886792
  2. Yazar: PINAR KUMAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ŞENEL ÇORUHLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı; sınıf öğretmeni adaylarına özel eğitimde dijital öyküler konusunda verilen kursun adayların teknolojik pedagojik alan bilgilerine olan etkisini araştırmaktır. Çalışmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'nin farklı bölgelerinden 3. ve 4. sınıfa devam etmekte olan 20 sınıf öğretmeni adayı oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak teknolojik pedagojik içerik bilgisi ölçeği, dijital hikâyeler için dereceli değerlendirme ölçeği ve anket sorularından yararlanılmıştır. Teknolojik pedagojik içerik bilgisi ölçeği verileri SPSS 18.0 istatistik programı kullanılarak t-testi ile analiz edilmiştir. Dijital hikâyeler için dereceli değerlendirme ölçeği araştırma ekibinde olan akademisyenler tarafından puanlanmıştır. Anket sorularının analizinde ise içerik analizinden yararlanılmıştır. Dijital öykülerin hazırlanacağı ders Fen Bilimleri dersi öğretim programı 3. ve 4. sınıf kazanımlarından seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of a course on digital stories in special education given to primary school teacher candidates on their technological pedagogical content knowledge. Mixed method was used in the study. A scale/test to be used to determine technological pedagogical content knowledge, A graduated evaluation scale for digital storie, and survey questions were used as data collection tools. Technological pedagogical content knowledge scale data were analyzed with t-test using SPSS 18.0 statistical program. The graded evaluation scale for digital stories was scored by academics in the research team, and the answers to the survey questions were tabulated. The sample of the research consisted of 20 primary school teacher candidates attending the 3rd and 4th grades from different regions of Turkey. The course in which the digital stories will be prepared was chosen from the 3rd and 4th grade Science learning achievements.