Kolon kanseri tanılı hastalarda telerehabilitasyon tabanlı egzersiz eğitiminin kas kuvveti, endurans, denge, uyku kalitesi, yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effect of telerehabilitation-based exercise training on muscle strength, endurance, balance, sleep quality, fatigue and quality of life in patients diagnosed with colon cancer
- Tez No: 886800
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKE KESER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, kolon kanseri tanılı hastalarda telerehabilitasyon tabanlı egzersiz eğitiminin kas kuvveti, endurans, denge, uyku kalitesi, yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemektir. Randomize kontrollü olarak planlanan bu çalışmada katılımcılar telerehabilitasyon grubu (n:15) ve kontrol grubu (n:15) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Kas kuvveti, kas enduransı, denge, yaşam kalitesi, uyku kalitesi ve yorgunluk sırası ile K-Force Dinamometre, 30 saniye otur kalk testi, tek ayak üzerinde durma testi, Kanser Tedavisinin İşlevsel Değerlendirmesi Ölçeği (Functional Assesment of Cancer Therapy General FACT-G), Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ve Kısa Yorgunluk Ölçeği ile fizyoterapist tarafından yüzyüze değerlendirildi. Değerlendirmeler egzersiz tedavisi öncesi ve sonrasında olmak üzere toplam iki defa yapılarak, sonuçlar karşılaştırmalı olarak incelendi. Egzersizler 6 hafta boyunca, haftada 3 gün, telerehabilitasyon grubuna fizyoterapist eşliğinde online görüntülü görüşme yöntemiyle, kontrol grubuna egzersiz broşürü verilip, fizyoterapistin 15 günde bir telefonla arayıp sorgulayarak kontrol etmesi şeklinde uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of telerehabilitation-based exercise training on muscle strength, endurance, balance, sleep quality, fatigue and quality of life in patients diagnosed with colon cancer. In this randomized controlled study, participants were divided into two groups: telerehabilitation group (n:15) and control group (n:15). Muscle strength, muscle endurance, balance, the quality of life, sleep quality and fatigue, respectively, using the K-Force Dynamometer, 30-second sit-to-stand test, one-leg standing test, Functional Assesment of Cancer Therapy General (FACT-G), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and Brief Fatigue Scale was evaluated face to face by a physiotherapist. Evaluations were made twice in total, before and after exercise treatment, and the results were examined comparatively. The exercises were performed for 6 weeks, 3 days a week, by online video call supervised by a physiotherapist to the telerehabilitation group, an exercise brochure was given and the physiotherapist checked it by calling and questioning every 15 days by the physiotherapist in the control group.