Using technology-enhanced step-by-step unrolled strategy to improve ninth-grade students' geometric reasoning
Dokuzuncu sınıf öğrencilerinin geometrik muhakemelerini geliştirmek için teknoloji destekli adım adım çözümleme stratejisinin kullanılması
  1. Tez No: 886829
  2. Yazar: İBRAHİM KATMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEŞİM İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu eylem araştırmasının amacı, teknoloji destekli uygulamalar ve adım adım çözümleme stratejisiyle bütünleştirilmiş geometri dersi öncesi ve sonrası öğrencilerin geometrik akıl yürütme becerilerini, geometrik ispat hakkındaki düşüncelerini ve geometrideki başarılarını incelemek ve karşılaştırmaktır. Bu amaçlar doğrultusunda, pisagor teoremi konusu ile ilgili ders planı ve materyalleri hazırlanmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu, İstanbul ili Esenler ilçesinde bulunan bir devlet lisesinde öğrenim gören 9. Sınıftaki 34 öğrenci oluşturmaktadır. Ders planı uygulaması 2 hafta sürmüştür. Geliştirilen materyallerin etkililiğini araştırmak için, ders öncesi ve sonrası Van Hiele testi ile öğrencilerin geometrik akıl yürütme seviyeleri, öğrencilerin ders öncesinde, sırasında ve sonrasında sorulan açık uçlu sorulara verdikleri cevaplarla geometrik ispatla ilgili algıları ve geometri ünitesinin uygulanmasına ilişkin düşünceleri, oluşturulan ünite başarı testi ile ise öğrencilerin geometri başarıları değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre bu stratejilerle bütünleştirilmiş geometri dersinin, öğrencilerin geometrik akıl yürütme becerilerine ve ders başarılarına olumlu katkı yaptığı sonucuna varılmıştır. Öğrencilerin ön Van hiele seviyeleri ile son Van hiele seviyeleri arasında anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, ünite başarı testinde ön test ve son test puanları arasında anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın nitel verilerinden elde edilen bulgulara göre ise, öğrencilerin geometri dersi ve bu starateji ile ilgili olumlu düşünceye sahip oldukları, bu stratejinin kullanılmasını öğretici ve eğlenceli buldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this action research is to examine and compare the geometric reasoning skills, perceptions about geometric proofs, and success in geometry of the students before and after the geometry course integrated with technology -enhanced applications and step-by-step strategy. In line with these purposes, a lesson plan and materials related to the Pythagorean theorem were prepared. The sample group of the study consisted of 34 students in the 9th grade studying at a state high school in the Esenler district of Istanbul. The lesson plan application lasted for 2 weeks. In order to investigate the effectiveness of the developed materials, the geometric reasoning levels of the students were evaluated with the Van Hiele test before and after the course, the students' perceptions about geometric proofs and perceptions about the implementation of the geometry unit with the answers they gave to the reflection questions asked before, during, and after the course, and the students' geometry success was evaluated with the unit achievement test created. According to the results obtained, it was concluded that the geometry course integrated with these strategies made a positive contribution to the students' geometric reasoning skills and course success. It was determined that there was a significant difference between the students' pre-Van Hiele levels and post-Van Hiele levels. In addition, it was determined that there was a significant difference between the pre-test and post-test scores in the unit achievement test. According to the findings obtained from the qualitative data of the research, it was determined that the students had positive perceptions about the geometry course and this strategy, and that they found the use of this strategy instructive and entertaining.