Sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk karnesinin fıtnessgram, ALPHA ve AAHPERD test bataryaları ile karşılaştırılması
Comparison of health-related physical fitness scorecard with fitnessgram, ALPHA and AAHPERD test batteries
- Tez No: 886844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ÖZBAY, DOÇ. DR. SELİM ASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışma, Sağlıkla İlgili Fiziksel Uygunluk Karnesi'ndeki (SİFUK) testlerin uluslararası standartlardaki FITNESSGRAM, Fiziksel Aktivite Düzeylerini Değerlendirme (ALPHA) ve AAHPERD Youth Fitness Test Bataryalarıyla uyumunu ve karşılaştırmalarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Bu çalışmaya, 6-8. sınıf düzeyinde öğrenim gören 51'ı kadın ve 49'u erkek olmak üzere 100 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara SİFUK, FITNESSGRAM, ALPHA ve AAHPERD Test Bataryaları uygulanmıştır. Farklı test bataryalarında aynı motorik özelliği ölçmek için kullanılan testler arasındaki ilişkiler korelasyon analizi kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca test bataryalarının içerdiği değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için ise kanonik korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: SİFUK'ta esnekliği ölçmek için kullanılan Otur Uzan Testi ile diğer test bataryalarındaki esneklik testleri arasında orta derecede bir ilişki bulunmuştur. Ancak, SİFUK'ta kas dayanıklılığını ölçmek için kullanılan Mekik Testi'nin sonuçları ile global test bataryalarında yer alan koşu temelli testler arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Benzer şekilde SİFUK'ta kas kuvvetini ölçmek için kullanılan Şınav Testi'nin sonuçları, global test bataryalarında yer alan El Kavrama Kuvveti Testi ile anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Diğer kuvvet testleriyle ise orta düzeyde korelasyon göstermiştir. Ayrıca SİFUK ile global test bataryaları arasındaki bütünsel ilişkiyi belirlemek için yapılan kanonik korelasyon analizlerinin sonuçları, SİFUK ile FITNESSGRAM arasında yüksek derecede ilişki olduğunu gösterirken diğer test bataryaları ile daha düşük derecede ilişki olduğunu göstermiştir. Sonuç: Bu çalışma SİFUK Test Bataryası'nın kolay uygulanabilirlik ve erişilebilirlik özelliklerine dayanarak fiziksel uygunluk ölçümlerine odaklanmıştır. Bu özellikler FITNESSGRAM Test Bataryası'nın SİFUK'un kapsamını genişletmek için uygun bir referans olduğunu göstermektedir. SİFUK'tan farklı olarak global test bataryaları koşu temelli bir dayanıklılık testi içermektedir. Bu nedenle SİFUK test bataryasına bir dayanıklılık koşusunun eklenmesi, ölçülen fiziksel uygunluk kapsamını artırabilir. Böyle bir ekleme SİFUK'un kapsamını artıracak ve onu uluslararası standartlara yaklaştıracaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research aims to investigate the compatibility and comparisons of the tests in the Health-Related Physical Fitness Report Card (HRFRC) with the international standardized FITNESSGRAM, Assessment of Physical Activity Levels (ALPHA) and AAHPERD Youth Fit-ness Test batteries. Methods: In this research, 100 students, 51 females, and 49 males, studying at the 6th-8th grade level, participated voluntarily. SIFUK, FITNESSGRAM, ALPHA, and AAHPERD test batteries were applied to the participants. The relationships between the tests used to measure the same motoric feature in different test batteries were analyzed using correlation analysis. In addi-tion, canonical correlation analysis was used to determine the relationship between the variables included in the test batteries. Results: A moderate correlation was observed between the stretch and squat test used to measure flexibility in SIFUK and the flexibility tests in the other test batteries. However, no sig-nificant correlation was found between the results of the shuttle test used to measure muscular endurance in SIFUK and the running tests in the general test batteries. Similarly, the results of the push-up test used to measure muscular strength in SIFUK did not show a significant correla-tion with the hand grip strength test included in the common test battery. Instead, it showed a moderate correlation with other strength tests. In addition, the results of the canonical correla-tion analysis conducted to determine the holistic relationship between SIFUK and the global test batteries showed a high degree of correlation between SIFUK and FITNESSGRAM, but a lower degree of correlation with the other test batteries. Conclusion: This study focused on physical fitness measurements based on the easy app-licability and accessibility of the SIFUK Test Battery. These characteristics suggest that the FIT-NESSGRAM Test Battery is a suitable reference to extend the scope of SIFUK. Unlike SIFUK, the global test battery includes a running-based endurance test. Therefore, the addition of an endurance run to the SIFUK test battery could increase the scope of physical fitness measured. Such an addition would increase the coverage of SIFUK and bring it closer to international stan-dards.