A comparative economic growth analysis: Developing and developed -countries
Karşılaştırmalı ekonomik büyüme analizi: Gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler
- Tez No: 886849
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KABASAKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler arasındaki ekonomik büyüme modellerinin karşılaştırmalı bir analizini içermektedir. 1990'den 2020'ye kadar olan dönemi kapsayan güncel panel verilerden yararlanan araştırma, kişi başına düşen GSYİH (REEL GSYH), brüt sermaye oluşumu, işgücü, ihracat, kaynak kirası, yaşam beklentisi, net DYY (Doğrudan Yabancı Yatırım (DYY)) gibi temel göstergeleri mercek altına alıyor. Sektör bazında performans, uzmanlaşma endeksini belirlemek için titizlikle inceleniyor ve benzer içsel özelliklere sahip ülkeler arasındaki homojenliğe ışık tutuyor. Bulgular, hiçbir ülkenin herhangi bir ekonomik sektörde uzmanlaşma göstermediğini ortaya koyuyor. Çalışma, odağını gelişmekte olan (alt) sektörlere genişletiyor. -orta gelirli ve üst-orta gelirli) ve gelişmiş (yüksek gelirli) ülkeler, kalkınma göstergelerine ilişkin incelikli bir anlayış sağlar. Panel verilerin kapsamlı bir ekonometrik analizi yoluyla araştırma, hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ülkelerde çeşitli faktörlerin ekonomik büyüme üzerindeki etkisine ilişkin hipotezleri doğrulamaktadır. Tanımlayıcı istatistikler, çoklu bağlantı, yatay kesit bağımlılığı testleri ve birim kök testleri sağlam bir ampirik temele katkıda bulunur. Çalışmanın politika sonuçları, belirli gelişimsel göstergeleri güçlendirmek için özel stratejilere duyulan ihtiyacı vurguluyor ve ekonomik büyümeyi yönlendirmede eğitimin ve insan bilgisinin önemli rolünü vurguluyor. Genel olarak araştırma, bilinçli politika kararları ve gelecekteki araştırma yönleri için öneriler sunarak küresel ekonomik dinamikler hakkındaki söylemi zenginleştirmeyi amaçlıyor.
Özet (Çeviri)
This study delves into a comparative analysis of economic growth patterns between developing and developed countries. Leveraging up-to-date panel data spans the period from 1990 to 2020, the research scrutinizes key indicators such as per capita GDP (Real GDP), gross capital formation, labor force, export, resource rent, life expectancy, and net FDI (Foreign Direct Investment (FDI). Sector-wise performance is meticulously examined to determine the specialization index, offering insights into the homogeneity among countries with similar endogenous characteristics. The findings reveal that none of the countries exhibit specialization in any economic sector. The study extends its focus to developing (lower-middle-income and upper-middle-income) and developed (higher-income) countries, providing a nuanced understanding of developmental indicators. Through an econometric analysis of panel data, the research validates hypotheses related to the impact of various factors on economic growth in both developing and developed nations. Descriptive statistics, multicollinearity, cross-sectional dependence tests, and unit root tests contribute to a robust empirical foundation. The study's policy implications highlight the need for tailored strategies to strengthen specific developmental indicators, emphasizing the pivotal role of education and human knowledge in driving economic growth. Overall, the research aims to enrich the discourse on global economic dynamics, offering recommendations for informed policy decisions and future research directions.