Özelleştirme öncesi Etibank Bankacılık Anonim Ortaklığı'nın yeniden örgütlenmesi (2. cilt)
  1. Tez No: 52587
  2. Yazar: SERPİL ESEN COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİROL BUMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 1335
Özet
i ÖZET Bu araştırmayla, KİT sorununa kökten bir çözüm olarak seçilen özelleştirme sistemi kapsamındaki Etibank Bankacılık Anonim Ortaklığında, özelleştirme uygula¬ masının başarıyla yürütülebilmesi ve Bankanın, özelleştirme sonrası çağın rekabetçi ortamında varlığını sürdürebilmesi için, çalışabilir bir örgüt yapısına sahip olması gerektiğinin vurgulanması ve bunun da“yeniden örgütlenme”çabası ile sağlanabileceğinin belirlenmesi ve i bu konulardaki önerilerin geliştirilmeleri amaçlanmıştır. Giriş niteliğini taşıyan birinci bölümde, araştırmanın amacı, kapsamı, yöntemi ve planı ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. Ayrıca, araştırmada temel alınan örgüt kuramlarına ve özelliklerine, yaklaşım ve etkinlik açısından değerlendirmeye yer verilmektedir. Araştırmanın ikinci bölümünde, çalışmalara ışık tutacak olan ve temel oluşturacağı düşünülen kuramsal bilgiler,“Temel Kavramlar”başlığı altında sunul¬ muştur. Üç kısımdan oluşan bu bölümün birinci kısmında, özelleştirme kavramı, Türkiye'de özelleştirme uygulamaları, Kamu Bankalarının özelleştirilmesi, nedenleri ve özelleştirmenin getirilen açıklanmaktadır, ikinci kısımda, yönetim ve organizasyon literatüründen edinilen bilgilerle örgüt, örgüt yapısı ve örgütlenme kavranılan açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü kısımda ise, yapısal bir değişim süreci olarak ele alınan yeniden örgütlenmenin,“örgütün yaşayabilir duruma gelmesini ve durumunu korumasını, yeni koşullara uyum göstermesini, problemlerini çözmesini ve daha. büyük örgütsel olgunluğa erişmesini sağlamak amacıyla gereksinim duyulan değişim süreci”olarak tanımlanabileceği belirtilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde, araştırmaya konu olan Etibank Bankacılık A. O. için uygun ve etkin olabilecek bir örgüt yapısı önermede temel oluşturacak Kurum hakkında tanıtıcı bilgiler verilmiş ve mevcut örgüt yapısı ortaya konulmaya çalışılmıştır, iki kısımdan oluşan bu bölümün birinci kısmında Bankanın tarihçesi, kuruluş amacı, işlevleri, sektör içindeki yeri, büyüklüğü, hukuki şekli, kültürü, personel durumu, özelleştirilmesi ile hukuksal, ekonomik, politik ve teknolojik çevresi hakkında bilgiler verilmiştir, ikinci kısmında da Bankanın mevcut örgüt yapısının çözümlenmesine çalışılmış, sorunlar ortaya konmuştur. Araştırmanın dördüncü bölümünde ise; Bankanın mevcut yapısına ilişkin sorunları ve çevresel koşullan dikkate alınarak, uygun ve etkin bir yapı önerilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda, örgüt yapısını karakterize eden her bir unsura ilişkin önerilerde bulunulmuştur. Araştırmanın beşinci bölümünde, kuramsal bilgilerin ve geliştirilmiş bulunan önerilerin ışığında Etibank Bankacılık Anonim Ortaklığının yeniden yapılanmasına ilişkin uygulama çalışması sunulmuştur. Beş kısımdan oluşan buII bölümün birinci kısmında Bankanın merkez ve taşra birimlerine ilişkin örgüt şemaları; ikinci kısmında norm kadro dizini; üçüncü kısmında iş ve mevki analizleri; dördüncü kısmında iş değerlemesi; beşinci kısmında ise, ücret sistemi yer almaktadır. Araştırma, bir çok sektörün olgunlaşma süreci yaşadığı günümüz koşullarında, hızlı büyüme ve gelişme içinde bulunan bankacılık sisteminde, Etibank Bankacılık Anonim Ortaklığı'nm; bugünün ve geleceğin bankacılık hizmet pazarlarında rekabet edebilecek esnek ve dinamik bir yapıya kavuşturulma zorunluluğunun vurgulanmasıyla sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY Objektives of this study are to carry out pivatization practice succesfally in Etibank Banking Operation Joint Stock Company wthin the scope of privatization process selected as radical solution to the problem of KIT (Public Economic Enterp rises), and put emphasis on the necessity of an operating organizational structure to the extent that the Bank should preceed and maintain its existance in the compatitive medium of the Century after its privatization and as such is to be determned by en deavouring intituion of“reorganization”process, as well as significant develop ments on this issue. In the first section which is of introductory nature, objektive, scope, pro cess nnd plan of the research have been described in tedail. Furthermore, organizati- gonal concepts and characteristics which constitute basis in ths research, evaluation and assesments in respect to approach and effectiveness have been pointed out. In the second section of the research, theoretical information which are tho ught to enlightenn studies and constitute basis for such studies have been provided under the heading“Basic Concepts”. In this section which consists of three parts, in the first part concept of privatization, privatization practices in Turkey, privatizati on of public bank, reasons and yields of privatization havek been described. In the second part, organization, structure of organization and concepts of organization have been tried to be explained through information obtained from management and organizatigon literature. In the third part, however, it has been pointed out that reor ganization which is handled as a structural changing process could be defined as process of chage required for the purpose of ensuring that the organization is to be come an operative position and to maintain its status, to operate in unison with new contitions, to solve its problems and to reach a much more organizational growth. In the third section of the research, introductory basic information on the Establishment which will constitute a basis in proposal of an organizational structu re to be appropriate an effective for“Etibank Bankacuk A.O.”, which is the subjeckt of this study, have been provided and its current organizational structure has been tried to be pointed out. In the first part of this section which consists of two parts,, information on the Bank such as Bank's history (bancground), purpose of incorpora tion, its functions, its place in the sector its size, legal status, culture, personnel sti- ation, its privatzation as well ask its legal, acenomical, political and technological environment have been specified. In the second part, it has been tried that the cur rent organizational structure of the Bank is to be solved and problems have been put forth. In the fourth section of the study, however, it is tried to have been proposed an appropriate and effective structure taking into consideration the problems of theIV Bank regarding existing structure and environmental requirements. In this respect proposals concerning earc one of factor characterizing structure of the organization hava been put forth. In the fifth section of the study, under the light of theoretical iformalion and propasals developed, implementation study regarding rcstruclural organizaligon of“Etibank Bankacılık A. O.”hask been presented. This section consists of five parts; in the first part organizational chart concerning central and rural unites of the Bank, in the second part standart personnel arrangment and in the third part business and location analyses, in the fourth part evaluation of business, and finally in the fifth part however wage system have been shown. Under the present conditions in which several sectors have experienced pro cess of maturity, the research has been corcluded by flexible and dynamic to compe te with Banking Service Markets, in the rapid growing and developing banking sys tem, of today and future on the part of Etibank. Banking A.O.