Ortaöğretim müzik öğretmenlerinin mesleki tutum ve ritimle ilgili kazanımları kazandırma düzeylerine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Investigation of secondary school music teachers' opinions on the levels of acquiring professional attitude and learning outcomes related to rhythm
  1. Tez No: 886850
  2. Yazar: GÜLŞAH BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHAL DİNÇ ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmada ortaöğretim müzik öğretmenlerinin mesleğe yönelik tutumlarının ve ritim ile ilgili kazanımların aktarılmasına ilişkin görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma mevcut durumun tespit edilmesine yönelik nicel ve nitel yaklaşımın birlikte kullanıldığı karma desenli araştırma olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın nitel veri toplama aşamasında katılım sağlayacak çalışma grubunu 2022-2023 eğitim-öğretim yılında, Millî Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı Trabzon İl ve İlçeleri özel ve devlet liselerinde görev yapan kolayda örneklem yoluyla ve gönüllülük esasına dayalı belirlenen müzik öğretmenleri oluşturmuştur. Nicel veri toplama aşamasındaki örneklem grubunu ise Türkiye'nin farklı il ve ilçelerinde 2022-2023 eğitim-öğretim yılında, Millî Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı özel ve devlet liselerinde görev yapan müzik öğretmenleri oluşturmuştur. Anketler hem çevrim içi hem de kâğıda basılı olarak hazırlanmış ve seçilen il ve ilçelerde görev yapan lise müzik öğretmenlerine ulaştırılmıştır. Mülakatlar ise yüz yüze, telefon ya da çevrimiçi platformlar kullanılarak yürütülmüştür. Görüşmeler esnasında, müzik öğretmenlerinin görüşleri kayıt altına alınmış ve sonrasında kayıtlar dikte edildikten sonra betimsel içerik analizi ile analiz edilmiştir. Nitel verilerden elde edilen bulgular ve sonuçlar tablolara dönüştürülerek katılımcıların konuşmalarından alınan doğrudan alıntılarla desteklenmiştir. Anketlerden elde edilen veriler istatistiksel analiz programı kullanılarak analiz edilmiş ve bu verilerin sonuçları ile nitel veri sonuçlarının birbirini destekleyip desteklemedikleri karşılaştırılmıştır. Müzik öğretmenlerinin görüşleri sonucunda, elde edilen bulgular ve sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research examines secondary school music teachers' attitudes toward the profession and their opinions on rhythm-related lessons. The research was designed as a mixed-pattern research in which qualitative and quantitative approaches were used together to determine the current situation. The study group that will participate in the qualitative data collection phase of the research consists of music teachers who were determined through convenience sampling and, on a voluntary basis, work in private and public high schools in Trabzon Province and Districts affiliated with the Ministry of National Education (MEB) in the 2022-2023 academic year. The sample group in the quantitative data collection phase consisted of music teachers working in private and public high schools affiliated with the Ministry of National Education (MEB) in the 2022-2023 academic year in different provinces and districts of Turkey. The surveys were prepared both online and in paper and were delivered to high school music teachers working in the selected provinces and districts. Interviews were conducted either face-to-face, telephone, or online. During the interviews, the music teachers' opinions were recorded, and the recordings were dictated and analyzed using descriptive content analysis. The findings and results obtained from qualitative data were converted into tables and supported with direct quotes from the participants' speeches. The data obtained from the surveys were analyzed using a statistical analysis program, and it was compared whether the results of these data and the qualitative data supported each other. Because of the opinions of the music teachers, suggestions were made in line with the findings.