Doğal konveksiyonel akışlar için lineer olarak harmanlanmış geri fark formülünün sayısal analizi
Finite element analysis of linearly extrapolated blended backward difference formula (BLEBDF) for the natural convection flows
- Tez No: 886908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu tez sıkıştırılamaz izotermal olmayan akışkanlar için grad-div stabilizasyonlu, tamamen ayrık sonlu elemanlar yöntemi önerir ve çalışır. Önerilen algoritma, uzayda sonlu eleman ayrıklaştırmasını ve zamanda ise harmanlanmış, doğrusal geri fark formülünü (BLEBDF) kullanır. Algoritmanın çözümleri sonlu zaman aralığında koşulsuz kararlı ve gerçek çözümlere hem uzayda hem de zamana göre optimal yakınsar. Sayısal testler, teorik olarak elde edilen yakınsama oranlarını doğrular ve algoritmanın gerçekliğini Marsigli deneyi üzerinde test eder.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes and studies a fully discrete finite element method with grad-div stabilization for the incompressible non-isothermal fluid flows. The proposed algorithm uses finite element discretization in space and linearly extrapolated blended Backward Differentiation Formula (BLEBDF) in time. The algorithm's solutions are unconditionally stable over finite time interval and optimally convergence to the true solutions both in time and space. Numerical experiments verify the theoretical convergence rates and test the reliability of the scheme on Marsigli's experiment.