Obruk tehlikesinin elektrik özdirenç ve sızma hızı deneyi ile değerlendirilmesi
Assessment of sinkhole hazard using electrical resistivity and infiltration rate experiment
- Tez No: 886928
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH PEKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma Eskişehir Sivrihisar Sığırcık Köyü civarında son yıllarda obruk oluşumunun artması nedeniyle oluşabilecek obruk tehlikesini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda obruk oluşumu alanında Elektrik Rezistivite Tomografi yöntemi ve Sızma Hızı Deneyi yapılmıştır. Elektrik Rezistivite Tomografi yönteminden elde edilen muhtemel obruk alanları ve genişleme alanları tespit edilmiş, tespit edilen bu alanlarda yapılan Sızma Hızı Deney çalışmalarında; jeolojik yapıya bağlı, içerisinde jips içeren yapıların yüzey su akışlarından kaynaklı erimeleri sonucu oluştuğu ve yeni obrukların da oluşabileceği sonucuna varılmıştır. Yapılan çalışmalar bağlamında bölgede daha detaylı incelemelerde bulunmak üzere jeofizik ve sızma hızı deneylerine ek olarak obruk oluşum sebebini belirlenebilmesinde iki boyutlu sismik kırılma ölçümlerinin yapılması doğru olacaktır. Aynı zamanda sondaj ve araştırma çukurlarının da açılarak zemin yapısının belirlenebilmesi için gerekli parametrelerin hesaplanarak değerlendirme yapılması gereği doğmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the potential sinkhole hazards due to the increase in sinkhole formation in recent years around the village of Sığırcık in Sivrihisar, Eskişehir. Within this scope, Electrical Resistivity Tomography (ERT) method and Infiltration Rate Experiment were conducted in the sinkhole formation area. Possible sinkhole areas and expansion zones were identified from the Electrical Resistivity Tomography method, and in the Infiltration Rate Experiment studies conducted in these identified areas, it was concluded that the structures containing gypsum, depending on the geological structure, formed as a result of surface water flows, leading to erosion, and that new sinkholes could also form. In the context of the studies conducted, in addition to geophysics and infiltration rate experiment for more detailed investigations in the region, it would be appropriate to conduct two-dimensional seismic refraction measurements to determine the cause of sinkhole formation. At the same time, it has become necessary to open boreholes and research pits to calculate and evaluate the necessary parameters for determining the ground structure.