Yumuşak-akıllı güç diplomasisi bağlamında Türkiye'de tarım reformu ve tarım politikaları
Agricultural reform and agricultural policies in Turkey in the context of soft-smart power diplomacy
  1. Tez No: 886929
  2. Yazar: ERGİN BAYRAKDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 357
Özet
Günümüzdeki birçok gelişmiş ülke, tarımdan diğer sektörlere bir sermaye aktarımı sayesinde bu ilerlemelerini başarabilmişlerdir. Toprak, su, orman, iklim ve çevre gibi tarımla ilgili unsurlara özen göstermeyen toplumlar ise kaçınılmaz olarak çöküş yaşamışlardır. Bu çalışma ile yumuşak güç, akıllı güç diplomasisi bağlamında Türkiye'de tarım reformu ve tarım politikaları konusu incelenerek tarımsal konulara yeni bir perspektiften yaklaşılması amaçlanmıştır. Türkiye'de tarım politikalarında hangi aktörlerin ön plana çıktığı, geçmişten günümüze hangi iç ve dış unsurların Türkiye tarımını nasıl etkilediği konusu ele alınmış ve“yumuşak gü甓akıllı güç”diplomasisi teorileri bağlamında geleceğe yönelik çözüm önerileriyle birlikte tartışılmıştır. Çalışmada, Kartopu Örneklem yöntemiyle belirlenen Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki farklı birim/kurumlarda görev yapan uzman/yönetici pozisyonundaki personel ile nitel araştırma metodu kapsamında yarı-yapılandırılmış derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler neticesinde, Türkiye tarım politikalarındaki en önemli aktörler olarak Tarım ve Orman Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı, Ziraat Odaları, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Tarım Kredi Kooperatifleri'nin sayıldığı görülmüştür. Yumuşak güç bağlamında bulgular arasında kamu spotları, bilgilendirici notlar, ortak akıl toplantıları, teknolojik iş birlikleri yapılması, kültürel anlamda mutfak tanıtımı ve fuarların yapılması, tarımsal hammaddelerin işlenerek yabancı ülkelerle rekabet edilebilir düzeye erişilmesi, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik süreci öne çıkmıştır. Akıllı güç bağlamında ise, kanun ve yönetmeliklerin tam olarak uygulanması, ar-ge çalışmaları, hibe ve yardım programları, fuarlar-organizasyonlar, ticaret anlaşmaları, ekonomik iş birlikleri, tohum, ilaç ve gübre ıslah çalışmalarının yapılması, Ukrayna tahılının ihracatında Rusya diplomasisi öne çıkan bulgular arasındadır. Türkiye'nin tarım politikaları ve reformları konusunda ciddi ilerlemeler kaydedebilmesi için yumuşak güç ve akıllı güç gibi diplomasi araçlarından yararlanması gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Many developed countries today have been able to achieve this progress thanks to transfer of capital from agriculture to other sectors. Societies that do not pay attention to agricultural elements such as soil, water, forests, climate and the environment have inevitably collapsed. This study aims to approach agricultural issues from a new perspective by examining agricultural reform and agricultural policies in Turkey in the context of soft power and smart power diplomacy. The issues of which actors are prominent in agricultural policies in Turkey, which internal and external factors have affected Turkish agriculture from the past to the present, and how, were discussed together with future solution proposals in the context of theories of“soft power”and“smart power”diplomacy. In the study, semi-structured in-depth interviews were conducted within the scope of qualitative research method with expert/managerial personnel working in different units/institutions within the Ministry of Agriculture and Forestry, determined by the Snowball Sampling method. As a result of the interviews, it was seen that the most important actors in Turkish agricultural policies are the Ministry of Agriculture and Forestry, the Presidency, Chambers of Agriculture, the Ministry of Treasury and Finance and Agricultural Credit Cooperatives. Among the findings in the context of soft power, public service announcements, informative notes, common sense meetings, technological collaborations, cultural cuisine promotion and fairs, processing agricultural raw materials to reach a competitive level with foreign countries, and Turkey's membership process to the European Union stood out. In the context of smart power, the full implementation of laws and regulations, R&D studies, grant and aid programs, fairs-organizations, trade agreements, economic cooperation, seed, medicine and fertilizer improvement studies, and Russian diplomacy in the export of Ukrainian grain are among the prominent findings. It can be said that Turkey needs to make use of diplomacy tools such as soft power and smart power in order to make serious progress in agricultural policies and reforms.