Assessment of plant biodiversity from 3500-year-old ceramics recovered from the archaeological site of Kaymakçı using a metagenomics analytical approach
Kaymakçı arkeolojik alanından elde edilen 3500 yıllık seramiklerden metagenomik analiz yaklaşımı ile bitki çeşitliliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 886937
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA ÖZDEMİR DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Biyoloji, Biostatistics, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, Kaymakçı kalesinde yaşayan toplumların doğal çevreleri ile olan bağlantısını inceliyor. Çalışma, yerleşimde bulunan seramiklerin metagenomik kullanarak incelenmesi yoluyla, bitkilerin çeşitliliğinin, cins seviyesinde değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. rbcL genine odaklanan analizler sonucunda, çeşitli bitki türlerinin belirlendiği görüldü; Populus ve Quercus başta olmak üzere 95'ten fazla diğer cinsin yer aldığı tespit edildi. Seramiklerden oluşturulan antik rbcL gen dizilerine dayanan filogenetik ağaç, 33 etiketli seramiğin (KAP2-KAP37) Küme 1.a, 1.b, 1.c ve 2 olarak dört kategoriye ayrıldığını göstermektedir. Bu kategoriler tür kompozisyonlarına ve sıklıklarına göre oluşturulmuştur: Küme 1'de Papaver, Küme 2'de Populus, Küme 3'te Quercus ve Küme 4'te Apium hakimdir. Bu gruplandırma, arkeologların, bu kümelerin mekansal ve zamansal değerlendirmesi için araştırma yapmalarını teşvik eder. Bu çalışma, bitki çeşitliliği ve çevresel karmaşıklıkların ortaya çıkarılmasında arkeolojik çalışmaların önemini gösterir.
Özet (Çeviri)
This research delves into the connection between communities residing in the Kaymakçı citadel and their natural environment. By studying the ceramics found at the site using metagenomics, the goal was to assess the diversity of plants at genus level. Through analysis focusing on the rbcL (Ribulose-1,5-bisphosphate carboxylase/oxygenase Large Subunit) gene, a variety of plant species were identified, with Populus and Quercus being prominent among 95 plant genera. The rbcL gene sequence based phylogenetic tree derived from the ceramic samples suggests that the 33 labeled ceramic pieces (KAP2- KAP37) fall into four groups which are Cluster 1.a, 1.b, 1.c and 2. These groups are categorized based on the types of plants found and how often they appear; The first group is mainly Papaver, the second is mostly Populus, the third is dominated by Quercus and the fourth is predominantly Apium. This classification prompts archaeologists to investigate further to understand the connections, in terms of location and time periods. This study, highlights the importance of investigation in archaeology offering insights into plant diversity and environmental intricacies