Yerel siyasetteki klientalizm ve hemşehri dernekleri üzerine bir inceleme: Ümraniye örneği
A study based on clientelism in local politics and the hometown associations: the case of Ümraniye
- Tez No: 886936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN GÜRKAN ÖZTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Türkiye'de yurttaş ve partiler arasındaki ilişki analiz edilirken genelde makro siyaset üzerinden ilerlendiği görülmektedir. Bu çalışmada ise mikro siyaset üzerinden bir inceleme yapılarak yerellerde kurulan kayırmacı ilişki ağlarının siyasetteki konumunun incelenmesi amaçlanmıştır. Ümraniye, göçler sonucunda oluşmuş bir ilçe olmasından dolayı yerelde dayanışmacı ve kayırmacı ağların yaygın olduğu bir kimliğe sahiptir. Bu ağlar arasında önemli olan aktörler arasında hemşehri dernekleri yer almaktadır. Ümraniye'deki hemşehrilik örgütlenmeleri incelendiğinde, hemşehrilik kimliği çatısı altında bir araya gelmenin temel motivasyonu olan dayanışma kurmanın zaman içinde dönüşüme uğradığı görülmektedir. Buna etki eden dinamik ise iç göçler sonucunda yereldeki hemşehri gruplarının sayısının artmasıdır. Dolayısıyla hemşehri grupları, kendi içindeki dayanışmacı niteliğinin yanı sıra farklı hemşehri gruplarıyla rekabet eden aktörlerdir. Ümraniye'de hemşehri grupları arasındaki güç ilişkileri hem iş ve konut piyasasında hem de siyasete eklemlenme süreçleriyle bağlantılıdır. Bu sebeple Ümraniye, siyaset ve hemşehri grupları arasındaki ilişkilerde klientalist ağların etkisini tespit etmek açısından verimli bir sahadır. Bu araştırmada, hemşehri dernekleri ile yerel siyaset arasındaki klientalist ilişkiler tespit edilmeye çalışılırken Türkiye'de klientalizmin nasıl dönüştüğü, Ümraniye'deki ekonomik ve sosyal açıdan değişimlerin oy tabanında yarattığı değişimler, derneklerin kazandığı yeni motivasyonlar ve hemşehri grupları arasındaki güç ilişkileri de aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
When analysing the relationship between citizens and parties in Turkey, it is generally observed that the focus is on macro politics. This study, on the other hand, aims to examine the position of the clientelist relationship networks established in localities in politics by making an analysis through micro politics. Since Ümraniye is a district formed as a result of migration, it has a local identity where solidarity and favouritism networks are widespread. One of the important actors among these networks is hometown associations. When the organisations of fellow citizenship in Ümraniye are examined, it is seen that solidarity, which is the main motivation for coming together under the umbrella of the identity of fellow citizenship, has been transformed over time. The dynamic affecting this is the increase in the number of local hometown groups as a result of internal migration. Therefore, in addition to their solidarity characteristic, hometown groups are actors that compete with different hometown groups. In Ümraniye, the power relations between hometown groups are linked to the processes of articulation both in the labour and housing market and in politics. For this reason, Ümraniye is a fertile field in terms of identifying the impact of clientelist networks in the relations between politics and hometown groups. In this research, while trying to determine the clientelist relations between the associations of hometowns and local politics, the transformation of clientelism in Turkey, the changes in the voting base caused by the economic and social changes in Ümraniye, and the power relations between the hometown groups were also tried to be illuminated.