Akut karın ağrılı çocuklarda serum laktat düzeyi, hematolojik inflamatuvar indeks ve sistemik immun inflamasyon indeksi ile hastaların cerrahi gereksinimini öngörebilir miyiz?
Can we predict the surgical requirement in pediatric patients with acute abdominal pain using serum lactate level, hematological inflammatory index, and systemic immune inflammation index?
- Tez No: 886954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER MATUR OKUR, DOÇ. DR. TÜLİN ÖZTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Çocukluk çağında acil servise en sık başvuru sebeplerinden biri karın ağrısıdır. Akut karın ağrısı olan çocuklarda cerrahi tedavi gerektiren hastalık oranı %10-30 arasında değişmektedir. Çalışmanın amacı akut karın ağrısı olan çocuklarda; serum laktat düzeyi, hematolojik inflamatuvar indeks (HII) ve Sistemik immun inflamasyon indeksi (SII)'in erken dönemde cerrahi tedavi gereksinimini saptamada faydalı olup olmadığını belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Nisan 2023 ve Şubat 2024 tarihleri arasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisi'ne akut karın ağrısı şikayeti ile başvuran 5-18 yaş aralığındaki çocuklar ile gerçekleştirildi. Prosperktif bir kohort çaılşmasıolarak yapıldı. Hastalar; medikal tedavi veya cerrahi tedavi alma durumuna göre iki gruba ayrıldı. İki grubun başvuru anındaki; serum laktat, HII, SII düzeyleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 354 hastanın 137'si (%38,7) opere edildi. Cerrahi gereksinimi olmayan grupta; 172'si (%79,2) ayaktan tedavi alan, 45'i (%20,8) yatarak tedavi olan toplam 217 hasta vardı.
Özet (Çeviri)
Aim: Abdominal pain is one of the most common causes of presentation to the emergency department in childhood. The rate of diseases requiring surgical treatment in children with acute abdominal pain varies between 10-30%. The aim of the study was to determine whether serum lactate level, hematologic inflammatory index (HII) and systemic immune inflammation index (SII) are useful in determining the need for early surgical treatment in children with acute abdominal pain. Materials and Methods: Between April 2023 and February 2024, the study was conducted with children aged 5-18 years who presented to the Pediatric Emergency Department of Health Sciences University Gazi Yaşargil Training and Research Hospital with acute abdominal pain. It was conducted as a prospective cohort study. Patients were divided into two groups based on whether they received medical or surgical treatment. Serum lactate, HII, and SII levels of the two groups at the time of admission were compared. Results: Of the 354 patients included in our study, 137 (38.7%) were operated. In the non-surgical group, there were 217 patients, 172 (79.2%) of whom received outpatient treatment and 45 (20.8%) inpatients.