Comparison of three dimensional stereophotogrammetric and cephalometric measurements
Üç boyutlu stereofotogrametrı̇k ve sefalometrı̇k ölçümlerı̇n karşılaştırılması
  1. Tez No: 886970
  2. Yazar: BURCU TEMUR PEKGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE NUR EĞLENEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Temur Pekgöz, B. Üç Boyutlu Stereofotogrammetrik ve Sefalometrik Ölçümlerin Karşılaştırılması, Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Ortodonti ABD., Doktora Tezi, İstanbul. Bu çalışmanın amacı farklı iskeletsel maloklüzyonlara ve farklı büyüme yönlerine sahip bireylerin yüz yumuşak dokularını sefalometrik ve 3dMD görüntüleri üzerinden analiz ederek; sefalometrik ve 3dMD görüntüleri arasındaki farklılıkları ve 3dMD görüntüleri üzerinde ise iskeletsel maloklüzyonların ve büyüme yönlerinin yumuşak dokulardaki etkilerini değerlendirmektir. Çalışmamızda 9 grup bulunmaktadır. Bu gruplar; Sınıf I hipodiverjan, Sınıf I normodiverjan, Sınıf I hiperdiverjan, Sınıf II hipodiverjan, Sınıf II normodiverjan, Sınıf II hiperdiverjan, Sınıf III hipodiverjan, Sınıf III normodiverjan, Sınıf III hiperdiverjan gruplarıdır. Her grup 14 yaş üzeri 10-11 bireyden oluşmaktadır. Toplam 93 birey istirahat konumunda 3dMD yöntemi ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizinde Shapiro-Wilk testi ile değişkenlerin dağılımına bakılmış, normal dağılım gösterenler için tek yönlü varyans analizi, alt grupların karşılaştırılmasında Tukey çoklu karşılaştırma testi, normal dağılım göstermeyen değişkenler için Kruskal Wallis testi, alt grup karşılaştırmalarında Dunn's çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Temur Pekgöz, B. (2024) Comparison of Three Dimensional Stereophotogrammetric and Cephalometric Measurements, Yeditepe University Institute of Health Sciences, Department of Orthodontics, PhD thesis, Istanbul. The aim of this study was to analyse the facial soft tissues of individuals with different skeletal malocclusions and different growth directions on cephalometric and 3dMD images and to evaluate the differences between cephalometric and 3dMD images and the effects of skeletal malocclusions and growth directions on soft tissues at 3dMD images. There were 9 groups in present study. These groups were Class I hypodivergent, Class I normodivergent, Class I hyperdivergent, Class II hypodivergent, Class II normodivergent, Class II hyperdivergent, Class III hypodivergent, Class III normodivergent, Class III hyperdivergent. Each group consisted of 10-11 individuals over 14 years of age. A total of 93 individuals were evaluated by 3dMD method in resting position. In the statistical analysis, Shapiro-Wilk test was used to determine the distribution of variables, one-way analysis of variance was used for variables with normal distribution, Tukey multiple comparison test was used for subgroup comparisons, Kruskal Wallis test was used for variables without normal distribution, and Dunn's multiple comparison test was used for subgroup comparisons.