Farklı maksiller protraksiyon yöntemlerinin etkilerinin sefalometri ve 3 boyutlu stereofotogrametri yöntemi ile karşılaştırılması
Comparison of the effects of different maxillary protraction methods by cephalometry and 3D stereophotogrammetry
  1. Tez No: 957750
  2. Yazar: TUBA ÜNLÜ ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÇOBAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na tedavi için başvuran büyüme ve gelişimi devam eden iskeletsel Sınıf III maloklüzyona sahip hastalarda 3 farklı maksiller protraksiyon yönteminin (Yüz maskesi, Mini Maksiller Protraktör ve Modifiye SEC III) sert ve yumuşak dokulardaki etkilerini değerlendirmek, bu sonuçları kontrol grubu ile karşılaştırmaktır. Bireyler ve Yöntem: Yüz Maskesi grubunda yaş ortalaması 10,39±0,90 olan 5 kız 9 erkek hasta, Mini Maksiller Protraktör grubunda yaş ortalaması 10,98±0,98 olan 6 kız 9 erkek hasta, Modifiye SEC III grubunda yaş ortalaması 10,67±1,04 olan 6 kız 8 erkek hasta ve Kontrol grubunda yaş ortalaması 10,95±0,68 olan 8 kız 4 erkek hasta olmak üzere toplam 55 Sınıf III maloklüzyona sahip hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Tedavi gruplarında hızlı üst çene genişletmesi uygulanarak sutural açılma sağlandıktan sonra üç farklı tedavi yöntemi uygulanmaya başlanmıştır. Günde 16-18 saat aparey kullanımı ile 2-3 mm pozitif overjet oluşuncaya kadar devam edilmiştir. Tedavi süreleri Yüz Maskesi grubunda 7,75±1,21 ay, Mini Maskiller Protraktör grubunda 7,55±0,72 ay, Modifiye SEC III grubunda 7,93±0,85 aydır. Arşivden seçilen kontrol grubunun takip süresi 7,21±1,39 aydır. Tedavi başı ve sonunda alınan sefalometrik radyografiler ile sert dokular, üç boyutlu stereofotogrametri yöntemi ile alınan yüz görüntülerinde yumuşak dokular incelenmiştir. Shapiro-Wilk testi ile normalite değerlendirmesinden sonra cinsiyete bağlı karşılaştırmalarda İki Bağımsız Örnek t Testi ve Mann Whitney U testi, grup içi zamana bağlı karşılaştırmalarda Eşleştirilmiş Örnek T testi, gruplar arası karşılaştırmalarda Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) Testi ve Kruskal-Wallis Testi ve çoklu karşılaştırmalarda Tukey Testi ve Parametrik Olmayan Çoklu Karşılaştırma Testi kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis study was to evaluate the effects of 3 different maxillary protraction methods (Face mask, Mini Maxillary Protractor and Modified SEC III) on hard and soft tissues in patients with skeletal Class III malocclusion with ongoing growth and development who applied to Erciyes University Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics for treatment and to compare these results with the control group. Subjects and Method: A total of 55 patients with Class III malocclusion were included in the study, including 5 girls and 9 boys with a mean age of 10.39±0.90 years in the Face Mask group, 6 girls and 9 boys with a mean age of 10.98±0.98 years in the Mini Maxillary Protractor group, 6 girls and 8 boys with a mean age of 10.67±1.04 years in the Modified SEC III group and 8 girls and 4 boys with a mean age of 10.95±0.68 years in the Control group. In the treatment groups, three different treatment methods were started to be applied after sutural opening was achieved by applying rapid maxillary expansion. The use of the appliance for 16-18 hours a day continued until a positive overjet of 2-3 mm was achieved. Treatment durations were 7.75±1.21 months in the Face Mask group, 7.55±0.72 months in the Mini Maskiller Protractor group, and 7.93±0.85 months in the Modified SEC III group. The follow-up period of the control group selected from the archive was 7.21±1.39 months. Hard tissues were examined in cephalometric radiographs taken at the beginning and end of the treatment and soft tissues were examined in facial images taken by three-dimensional stereophotogrammetry method. After normality assessment with the Shapiro-Wilk test, the results were analyzed using the Two Independent Sample t Test and Mann Whitney U test for gender-related comparisons, Paired Sample T test for intra-group time-dependent comparisons, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) Test and Kruskal-Wallis Test for inter-group comparisons, and Tukey Test and Nonparametric Multiple Comparison Test for multiple comparisons.