Antalya ili köpeklerinde Anaplasma phagocytophilum ve Hepatozoon canis'in yaygınlığının araştırılması
Investigation of the prevalence of Anaplasma phagocytophilum and Hepatozoon canis in dogs in Antalya province
- Tez No: 886976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Parazitolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Hepatozoon canis köpeklerde ölümle sonuçlanabilen hastalık tablosuna neden olan kene kaynaklı protozoal bir parazittir. H. canis ülkemizde bulunduğu kanıtlanmış olan, köpeklerde klinik enfeksiyon oluşturan köpek hepatozoonozisine neden olur ve kozmopolit bir yayılım göstermektedir. Anaplasma phagocytophilum kene kaynaklı zoonotik hastalığa neden olan zorunlu intrasellüler bir parazittir ve lökositlere ilgi gösterir. A. phagocytophilum'un köpeklerde yaptığı hastalık hakkında ülkemizde yeterli sayıda literatür olmamakla birlikte diğer kan protozonları gibi granülositik anaplosmosis enfeksiyonu oluşturarak hematolojik bozukluklara neden olmaktadır. Ülkemizde köpeklerde hepatozoonosis ve anaplasmosis prevalansı hakkında daha önce yapılan çalışmalar mevcuttur. Bu çalışma ile de köpeklerde hepatozoonozis ve anaplasmosis tanı ve tedavi prosedürlerinin geliştirilmesi açısından katkı sağlanacağı düşünülmektedir. Bu çalışma ile Antalya ilinde sahipli ve sahipsiz rastgele seçilen asemptomatik köpeklerden ve semptom gösteren köpeklerden 120 adet kan örnekleri toplanılarak, bu materyallerde H. canis ve A. phagocytophilum varlığı PCR ile belirlendi. Bu çalışma sonucunda alınan kan örnekleri PCR ile H.canis ve A. phagocytophilum yönünden incelenmiş moleküler pozitiflik oranı H.canis'te %22.5, A.phagocytophilum'da %3,33 olarak bulunmuştur. Cinsiyet, yaş ve ırk ile H.canis ve A.phagocytophilum pozitifliği arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Elde edilen bu veriler ile Antalya'da köpeklerde ilk defa moleküler tabanlı bir yöntem olan PCR ile H. canis ve A.phagocytophilum varlığı ve prevalansı bildirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Hepatozoon canis is a tick-borne protozoal parasite that causes fatal disease in dogs. H. canis causes canine hepatozoonosis, which has been proven to be present in our country, causes clinical infection in dogs and has a cosmopolitan distribution. Anaplasma phagocytophilum is an obligate intracellular parasite that causes tick-borne zoonotic disease and is attracted to leukocytes. Although there is not enough literature in our country about the disease caused by A. phagocytophilum in dogs, it causes hematologic disorders by causing granulocytic anaplosmosis infection like other blood protozoa. There are previous studies on the prevalence of hepatozoonosis and anaplasmosis in dogs in our country. It is thought that this study will contribute to the development of hepatozoonosis and anaplasmosis diagnosis and treatment procedures in dogs. In this study, 120 blood samples were collected from randomly selected asymptomatic dogs and symptomatic dogs in Antalya province and the presence of H. canis and A. phagocytophilum in these materials were determined by PCR. As a result of this study, blood samples were analyzed by PCR for H. canis and A. phagocytophilum and the molecular positivity rate was 22.5% for H. canis and 3.33% for A. phagocytophilum. There was no statistically significant difference between gender, age and race and H.canis and A.phagocytophilum positivity. These data obtained