Farklı alanlarda eğitim gören üniversite öğrencilerinin sağlık okur yazarlığı ve fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesi
Investigation of health literacy and physical activity levels of university students studying in different fields
- Tez No: 886977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YARAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sağlık okuryazarlığı, bireylerin sağlıkla ilgili bilgileri anlama, değerlendirme ve kullanma becerisini ifade ederken, fiziksel aktivite düzeyi ise bireylerin günlük hayatta ne kadar fiziksel olarak aktif olduklarını yansıtmaktadır. Bu çalışmanın amacı da farklı alanlarda eğitim alan üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ile sağlık okuryazarlıkları arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Çalışma kapsamında, farklı fakültelerde okuyan üniversite öğrencilerinden örneklem seçilmiş ve sağlık okuryazarlığı düzeylerini belirlemek için uygun ölçme araçlarının kullanılması sağlanmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden olan tarama deseninin kullanıldığı bu çalışmanın evrenini ülkemizde eğitim görmekte olan tüm üniversite öğrencileri oluştururken; örneklemini evren üzerinden ulaşılabilen 359 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Elde edilen veriler SPSS 22 paket programında değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre üniversite öğrencilerinin sağlık okuryazarlığı düzeyleri yüksek; fiziksel aktivite düzeyleri orta ve genellikle düşük, sağlık okuryazarlığı düzeyleri demografik değişkenlere bağlı olarak anlamlı farklılık göstermemektedir. Ancak üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri demografik değişkenlere bağlı olarak anlamlı farklılık göstermektedir. Çalışmada son olarak üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ile sağlık okuryazarlıkları arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu; sağlık okuryazarlığı düzeylerinin bölümler arasında anlamlı düzeyde farklılık olmadığı fakat fiziksel aktivite düzeylerinde, spor bilimleri fakültesi ile diğer bölümler arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular ışığında üniversite öğrencilerinin sağlık okuryazarlıkları ve fiziksel aktivite düzeylerinin de yükseltilmesi için gerekli önerilerde bulunulmuştur. Üniversite öğrencilerinin sağlık okuryazarlığı ve fiziksel aktivite düzeylerinin yükseltilmesi için çeşitli önlemlerin alınması ve eğitim programlarının düzenlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
While health literacy refers to individuals' ability to understand, evaluate and use health-related information, physical activity level reflects how physically active individuals are in daily life. The aim of this study is to determine the relationship between physical activity levels and health literacy of university students studying in different fields. Within the scope of the study, a sample was selected from university students studying in different faculties and appropriate measurement tools were used to determine their health literacy levels. The population of this study, in which the survey design, which is one of the quantitative research methods, is used, consists of all university students studying in our country; The sample consists of 359 university students who can be reached through the universe. The obtained data were evaluated in the SPSS 22 package program. According to the results, university students' health literacy levels are high; physical activity levels are moderate and generally low, and health literacy levels do not differ significantly depending on demographic variables. However, physical activity levels of university students vary significantly depending on demographic variables. Finally, in the study, there was a significant relationship between physical activity levels and health literacy of university students; It was determined that there was no significant difference in health literacy levels between departments, but there was a statistically significant difference in physical activity levels between the faculty of sports sciences and other departments. In the light of the findings obtained in the study, necessary suggestions were made to increase the health literacy and physical activity levels of university students. Various measures need to be taken and training programs must be organized to increase the health literacy and physical activity levels of university students.