Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinde kişilik tipleri ve riskli davranışlar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between personality types and risky behaviors in faculty of sports sciences students
- Tez No: 886975
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Spor, Education and Training, Psychology, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerindeki riskli davranışları (anti-sosyal davranışlar, alkol kullanımı, sigara kullanımı, intihar eğilimi, beslenme alışkanlıkları, okul terki ve madde kullanımı) Eysenck Kişilik Kuramı kapsamında incelemektir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya Yozgat Bozok Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 475 üniversite öğrencisi katılmıştır. Veriler Google Formlar üzerinden çevrimiçi olarak toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Eysenck Kişilik Anketi Gözden Geçirilmiş Kısaltılmış Formu ve Riskli Davranışlar Ölçeği Üniversite Formu kullanılmıştır. Veriler, IBM SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Katılımcıların demografik bilgilerini belirlemek için yüzde, standart sapma ve frekans hesaplamaları yapılmıştır. Katılımcıların riskli davranış düzeylerini ölçmek ve baskın olan kişilik tipini tespit etmek için betimsel istatistikler yapılmıştır. Cinsiyet değişkeninin analizinde Bağımsız Örneklem T Testi kullanılırken, bölüm, algılanan gelir düzeyi, ikamet yeri, anne ve baba eğitim düzeyi ve kardeş sayısı değişkenlerinin analizinde Tek Yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. Değişkenler arası korelasyonların analizinde ise Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, katılımcıların dışadönüklük ve nörotisizm düzeylerinin orta, yalan ve psikotisizm düzeylerinin ise düşük olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların sergiledikleri riskli davranışlarının da düşük düzeyde olduğunu tespit edilmiştir. Katılımcıların kişisel özellikleri ile kişilik tipleri ve riskli davranışları arasına anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Kişilik tipleri ile riskli davranışlar arasında da pozitif yönde korelasyonlar olduğu görülmüştür. Araştırma sonuçları ilgili literatür çerçevesine tartışılmış ve çeşitli önerilere ver verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine risky behaviors (anti-social behavior, alcohol use, smoking, suicidal tendencies, eating habits, school dropout and substance use) in the students of the Faculty of Sports Sciences within the scope of Eysenck Personality Theory. Relational scanning model was used in the research. 475 university students studying at Yozgat Bozok University Faculty of Sports Sciences participated in the research. Data was collected online via Google Forms. Personal Information Form, Eysenck Personality Questionnaire Revised Shortened Form and Risky Behavior Scale University Form were used as data collection tools. The data were analyzed with the IBM SPSS 22.0 package program. To determine the demographic information of the participants; Percentage, standard deviation and frequency calculations were made. Descriptive statistics were conducted to measure the risky behavior levels of the participants and to determine the dominant personality type. While Independent Sample T Test was used in the analysis of the gender variable, One-Way ANOVA test was used in the analysis of the variables of department, perceived income level, place of residence, mother and father's education level and number of siblings. Pearson correlation analysis was used to analyze the correlations between variables. As a result of the research, it was determined that the participants' extraversion and neuroticism levels were moderate, and their lying and psychoticism levels were low. It was also determined that the risky behaviors exhibited by the participants were at a low level. Significant differences were detected between the participants' personal characteristics, personality types and risky behaviors. It has also been observed that there are positive correlations between personality types and risky behaviors. The results were discussed within the framework of the literature and suggestions were given.