İkiz gebeliklerde sağlık eylem süreci yaklaşımı modeline dayalı bireysel danışmanlık girişimlerinin emzirme süresine etkisi
The effect of individual counselling interventions based on health action process approach model on breastfeeding duration in twin pregnancies
  1. Tez No: 886980
  2. Yazar: ÇİĞDEM KÖPRÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA KAVLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Amaç: İkiz gebeliklerde Sağlık Eylem Süreci Yaklaşımı Modeline dayalı bireysel danışmanlık girişimlerinin emzirme süresine etkisini değerlendirmektir. Yöntem: İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ahmet Ersan Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne 01.01.2021-01.01.2022 tarihleri arasında başvuran ve yatışı yapılan 171 kadın çalışmanın evrenini oluşturmuştur. Prenatal ve postnatal dönemde incelenmek amacıyla 68 kadın postpartum altıncı aya kadar takip edilmiştir. Kliniğe yatışı yapılan ve polikliniğe başvuran girişim grubundaki kadınlara 15.09.2022-15.09.2023 tarihleri arasında Sağlık Eylem Süreci Yaklaşımı (SESY) Modeline dayalı toplamda altı motivasyonel görüşme ile emzirme eğitimi verilerek bireysel danışmanlık programı uygulanmıştır. Girişim grubuna Kişisel Bilgi Formu, SESY Modeli Antenatal Dönem Motivasyonel Görüşme Soru Formu, SESY Modeli Postpartum Dönem Motivasyonel Görüşme Soru Formu, Prenatal Emzirme Öz-yeterlilik Ölçeği, İkiz Bebek Bekleyen Gebelerde Emzirme Niyet Ölçeği, Emzirme Takip Formu, Emzirme Motivasyon Ölçeği Türkçe versiyonu, Postnatal Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği uygulanmıştır. Kontrol grubuna Kişisel Bilgi Formu, Prenatal Emzirme Öz-yeterlilik Ölçeği, İkiz Bebek Bekleyen Gebelerde Emzirme Niyet Ölçeği, Emzirme Takip Formu, Emzirme Motivasyon Ölçeği Türkçe versiyonu, Postnatal Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği uygulanmış ve rutin klinik eğitimleri ile izlem yapılmıştır. SPSS 25,0 paket programında araştırma verilerinin analizi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Evaluate the effect of individual counseling interventions based on the Health Action Process Approach Model on breastfeeding duration in twin pregnancies. Method: The study population consisted of 171 women who were admitted and hospitalized in Ahmet Ersan Gynecology and Obstetrics Clinic of Izmir Tepecik Training and Research Hospital between 01.01.2021-01.01.2022. In order to be examined in the prenatal and postnatal period, 68 women were followed up until the sixth month postpartum. The women in the intervention group who were admitted to the clinic and applied to the outpatient clinic were given breastfeeding education with a total of six motivational interviews based on the Health Action Process Approach (HAPA) Model between 15.09.2022-15.09.2023 and an individual counseling program was implemented. Personal Information Form, HAPA Model Antenatal Period Motivational Interview Questionnaire, HAPA Model Postpartum Period Motivational Interview Questionnaire, Prenatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale, Breastfeeding Intention Scale in Pregnant Women Expecting Twins, Breastfeeding Follow-up Form, Breastfeeding Motivation Scale Turkish version, Postnatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale were applied to the intervention group. Personal Information Form, Prenatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale, Breastfeeding Intention Scale in Pregnant Women Expecting Twins, Breastfeeding Follow-up Form, Breastfeeding Motivation Scale Turkish version, Postnatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale were applied to the control group and follow-up was performed with routine clinical trainings. The analysis of the research data was evaluated in SPSS 25.0 package program.