Üniversitedeki kız öğrencilerinde yeme bozuklukları, diyet kalitesi ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between eating disorders, diet quality, and quality of life in female university students
  1. Tez No: 886981
  2. Yazar: MERYEM KÖPÜRLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF EDE ÇİNTESUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmanın amacı kız üniversite öğrencilerinde yeme bozuklukları, diyet kalitesi ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Çalışma İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi'nde eğitim gören 373 kız öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların verileri araştırmacı tarafından oluşturulan anket formu ile yüz yüze yapılan görüşmelerden elde edilmiştir. Katılımcıların demografik verileri, antropometrik ölçümleri, beslenme alışkanlıkları, Münih Yeme ve Beslenme Bozuklukları Anketi (Münih YBBA), Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (DSÖYKÖ-KF), Sağlıklı Yeme İndeksi-2015 (SYİ-2015) ve 24 saatlik besin tüketim kayıtları değerlendirilmiştir. Kız öğrencilerinde Münih YBBA-Son 3 Ay'ın alt boyutlarına dair ortalama puanlar: ''Görünüş ve Ağırlık ile Meşguliyet'' için 14,52; ''Tıkınma ve Kusma'' için 8,68; ''Uygun Olmayan Telafi Edici Davranış'' için 0,21 ve ''Münih YBBA Toplam'' puanı için 23,41 olarak tespit edilmiştir. Münih YBBA-12 yaş-Son 3 Ay ve Münih YBBA-Son 3 Ay verileri arasında istatistiksel fark bulunmamıştır. Kız öğrencilerin DSÖYKÖ-KF'nin alt boyutlarına dair ortalama puanları: ''Genel Sağlık Durumu'' için 61,26, ''Fiziksel Sağlık'' için 51,91, ''Psikolojik'' için 63,45, ''Sosyal İlişkiler'' için 65,55 ve ''Çevre'' için 67,04 olduğu belirlenmiştir. Kız öğrencilerin SYİ-2015 toplam puan ortalaması 38,78 ve diyet kalitesi ''Zayıf'' olarak saptanmıştır. Münih YBBA ile DSÖYKÖ-KF'nin farklı alt boyutları arasında zayıf korelasyonlar gözlemlenmiştir. Münih YBBA ile SYİ-2015 arasında ve DSÖYKÖ-KF ile SYİ-2015 arasında ise ilişki bulunamamıştır. Kız öğrencilerin yeme bozuklukları bakımından farkındalıklarının artırılması, ileri yaş hastalıklarını önlemek için kız üniversite öğrencilerine eğitimler verilmesi ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının teşvik edilmesi oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the relationship between eating disorders, diet quality and quality of life in female university students. The study was conducted with 373 female students studying at Istanbul Sabahattin Zaim University. The data of the participants were obtained from the questionnaire form created by the researcher and face-to-face interviews. Demographic data, anthropometric measurements, dietary habits, Munich Eating and Eating Disorders Questionnaire (Munich ED-Quest), World Health Organization Quality of Life Scale Short Form (WHOQOL-BREF), Healthy Eating Index-2015 (HEI-2015) and 24-hour food consumption records were evaluated. Mean scores for the sub-dimensions of the Munich ED-Quest-Last 3 Months in female students: 14.52 for ''Preoccupation with Appearance and Weight''; 8.68 for ''Binge and Vomiting''; 0.21 for ''Inappropriate Compensatory Behavior''; and 23.41 for ''Munich ED-Quest Total''. No statistical difference was found between the data of Munich ED-Quest-12 years-Last 3 months and Munich ED-Quest-Last 3 months. Mean scores of female students for the sub-dimensions of the WHOQOL-BREF: 61.26 for ''General Health Status'', 51.91 for ''Physical Health'', 63.45 for ''Psychological'', 65.55 for ''Social Relations'' and 67.04 for ''Environment''. The mean total score of the female students' HEI-2015 was 38.78 and the diet quality was found to be ''Poor''. Weak correlations were observed between the Munich ED-Quest and different sub-dimensions of the WHOQOL-BREF. No correlation was found between the Munich ED-Quest and HEI-2015 and between the WHOQOL-BREF and HEI-2015. It is very important to increase the awareness of female students in terms of eating disorders, to provide trainings to female university students to prevent advanced age diseases and to encourage healthy eating habits.