Prostat adenokarsinomunda immünohistokimyasal spınk1 ekspresyonu değerlendirilmesi ve klinikopatolojik prognostik parametrelerle ilişkisi
Immunohistochemical evaluation of spink1 expression in prostate adenocarcinoma and its relationship with clinicopathological prognostic parameters
  1. Tez No: 886979
  2. Yazar: BETÜL ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL HAKVERDİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Serin peptidaz inhibitör kazal tip 1 (SPINK1)'in, prostat adenokarsinomu dahil solid tümörlerde anormal şekilde eksprese edildiği; kötü prognoz, metastaz ve nükslerle ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada prostat adenokarsinomlarında SPINK1 ekspresyonunun klinikopatolojik prognostik parametrelerle ilişkisi değerlendirildi. Gereç ve Yöntem: Bu kohort çalışmasında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi'nde 2010-2022 yılları arasında radikal prostatektomi olmuş ve Tıbbi Patoloji Anabilim Dalında prostat adenokarsinomu tanısı almış 49 olgu incelendi. Prostatektomi spesmenlerinde SPINK1 ekspresyonu immünohistokimyasal yöntemle değerlendirildi. SPINK1 ekspresyonunun yaş, preoperatif PSA değeri, tümör volümü, gleason skor, grade grup, lenfovasküler invazyon, perinöral invazyon, ekstraprostatik yayılım, seminal vezikül invazyonu, lenf nodu tutulumu ve patolojik evre parametreleri ile ilişkisi ve prognoz üzerine potansiyel etkisi araştırıldı. Bulgular: SPINK1 ekspresyonu kuvvetli (skor 3) boyanma anlamlı kabul edildi ve olguların %55.1'inde skor 3 boyanma izlendi. Literatür ile uyumlu olarak olguların yaş ortalaması 67'ydi. Ortalama preoperatif PSA değeri 7,83, ortalama tümör volümü %39,3, ortalama gleason skor 2, ortalama grade grup 7olarak saptandı. Olguların %75,5'i pT2 evresine sahipti. Sonuç: Çalışmamızda SPINK1 ekspresyonu ile klinikopatolojik prognostik parametreler arasındaaralarında anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0,05). Mevcut verilerle potansiyel ilişki incelenmiş ancak bulgular SPINK1'in prognoz üzerine etkisini desteklememiştir.
Özet (Çeviri)
Background and aim: Serine peptidase inhibitor cassal type 1 (SPINK1) has been shown to be abnormally expressed in solid tumors, including prostate adenocarcinoma, and is associated with poor prognosis, metastasis, and relapses. In this study, the relationship between SPINK1 expression and clinicopathological prognostic parameters in prostate adenocarcinomas was evaluated. Material and methods: A total of 49 prostate adenocarcinoma cases that underwent radical prostatectomy between 2010 and December 2022 at Hatay Mustafa Kemal University Hospital were included in this cohort study. SPINK1 expression in prostatectomy specimens was evaluated by immunohistochemistry. The relationship of SPINK1 expression with age, preoperative PSA value, tumor volume, Gleason score, grade group, lymphovascular invasion, perineural invasion, extraprostatic spread, seminal vesicle invasion, lymph node involvement, and pathological stage parameters and its potential effect on prognosis were investigated. Results: Strong SPINK1 expression (score 3) was considered significant, and score 3 staining was observed in 55.1% of the cases. Consistent with the literature, the mean age was 67. The mean preoperative PSA value was 7.83, the mean tumor volume was 39.3%. The mean Gleason score was 2, the mean grade group was 7. 75.5% of the cases have pT2 stage. Conclusion: In our study, no significant relationship was detected between SPINK1 expression and clinicopathological prognostic parameters (p>0.05). The potential relationship with existing data was examined, but the findings did not support the effect of SPINK1 on prognosis.