Türkiye imalat sektörü ile tekstil ürünlerinin imalatı sektörünün likidite ana dinamiklerinin karşılaştırılmasına yönelik bir değerlendirme
An evaluation to compare the liquidity main dynamics of Turkiye's manufacturing sector with textile products manufacturing sector
  1. Tez No: 886988
  2. Yazar: ADNAN ARABUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ FARUK AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Türkiye'de imalat sektörü ve alt sektörü olan tekstil ürünlerinin imalatı sektörü hem ihracata yaptığı katkı hem de istihdama sağladığı katkı düşünüldüğünde ülke ekonomi açısından vazgeçilmezdir. Yine aynı nedenden dolayı finansal yapılarının sağlam ve sürdürülebilir olması çok önemlidir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının her yıl 7000'den fazla firmanın mali tablolarını kullanarak ürettiği sektör mali tabloları çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının paylaşmış olduğu imalat sektörü ve tekstil ürünlerinin imalatı sektörünün 2009-2022 yılları arasını kapsayan 14 yıllık verileri değerlendirilmiş, likidite ana dinamikleri ile karşılaştırılarak ana sektör ile alt sektör arasındaki benzerlik ve farklar yorumlanmıştır. Her iki sektör için de likiditenin Türkiye için kabul edilen ortalamalara yakın olduğu, tekstil ürünlerinin imalatı sektörünün likidite üretme kabiliyetinin daha üstün olduğu, incelenen her dönemde net işletme sermayesi NİS 3 oranının daha istikrarlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The manufacturing sector and its sub-sector textile manufacturing sector in Turkey, as well as its contribution to exports and employment, are indispensable in terms of their contribution to the national economy. For the same reasons, sustainable and strong financial structures are very important. Financial statements, produced by The Central Bank of the Republic of Turkey, using more than 7000 company financial statements, are base of this study. The main and sub-sector financial statements, covering 14 years between 2009 and 2022, which were shared by The Central Bank of the Republic of Turkey, were evaluated and the similarities and differences between the main sector and the sub-sector were interpreted by comparing them with the main dynamics of liquidity. Both sectors in Türkiye have liquidity levels close to accepted averages, with the textile manufacturing sector demonstrating superior liquidity generation capability. It was found that net working capital NİS 3 ratio is more stable in each period examined.