Duyarlı besleme uygulamaları değerlendirme aracı türkçe formu psikometrik özelliklerinin incelenmesi
Psychometric properties of the Turkish version of the responsive feeding practices assessment tool
- Tez No: 886987
- Danışmanlar: DOÇ. AYŞE KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç:Bu çalışmanın amacı, 6-12 aylık bebeği olan annelerin duyarlı besleme uygulamalarını ölçen Duyarlı Besleme Uygulamaları Değerlendirme Aracı Türkçe Formu Psikometrik Özelliklerinin İncelenmesidir. Yöntem: Araştırma, evrenini 6-12 aylık bebeğe sahip anneler oluşturdu.Araştırma Mayıs 2023-Mart 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Verilerİzmir ilinin Aliağa ilçesinde bulunan 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezinde, 2 Nolu Aile Sağlığı merkezinde,6 Nolu Aile Sağlığı Merkezinde ve 11 nolu Aile Sağlığı Merkezinde toplanmıştır. Araştırmada veriler Aile Tanıtım Formu, Tamamlayıcı Beslenmeye Geçiş Anket Formu ve Duyarlı Besleme Uygulamaları Değerlendirme Aracı kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Araştırmanın dil ve içerik geçerliliği yapıldıktan sonra yapı geçerliliği belirlenmiştir. Duyarlı Besleme Uygulamaları Değerlendirme Aracı için güvenirlik katsayıları incelendiğinde alfa katsayısının .97; bileşik güvenirlik katsayısının ise .92 değerine sahiptir bu sebeple Cronbach Alfa ve bileşik güvenirlik indeksi bulgularının güvenilir olduğu sonucuna varılmıştır. Duyarlı beslenme uygulamaları ölçeğinin faktör yapısına ait uyum değerleri alan yazında tavsiye edilen ölçütler açısından incelendiğinde χ2/sd, NNFI, NFI ve CFI değerlerinin iyi uyum, RMSEA ve SRMR değerlerinin kabul edilebilir uyum gösterdiği belirlenmiştir. Madde-toplam korelasyonları incelendiğinde ise ilgili değerlerin .72-.89 arasında değişen değerler aldığı dolayısıyla tüm maddelerin ölçek toplam puanıyla oldukça iyi ve pozitif ilişki gösterdiği belirlenmiştir. Sonuç: Araştırma üzerinde uygulanan tüm istatistiksel çalışmalarla birlikte Duyarlı Besleme Uygulamaları Değerlendirme Aracı Türkçe Formu geçerli ve güvenilir bulunmuştur. Ölçek Türkiye'de 6-12 aylık bebeğe sahip annelere duyarlı besleme uygulamalarını ölçmek üzere uygulanabilir. Anahtar Kelimeler;Duyarlı besleme; bebek;geçerlilik;güvenilirlik
Özet (Çeviri)
Purpose:The purpose of this study is to examine the psychometric properties of the Responsive Feeding Practices Assessment Tool Turkish Form, which measures the sensitive feeding practices of mothers with 6-12 month old babies. Method: The population of the research consisted of mothers with babies aged 6-12 months. The research was conducted between May 2023 and March 2024. Data were collected at Family Health Center No. 1, Family Health Center No. 2, Family Health Center No. 6 and Family Health Center No. 11 in Aliağa district of Izmir. In the study, data were collected using the Family Introduction Form, the Transition to Complementary Nutrition Survey Form and the Responsive Feeding Practices Evaluation Tool. Results: After the language and content validity of the research was completed, construct validity was determined. When the reliability coefficients for the Responsive Feeding Practices Assessment Tool were examined, the alpha coefficient was .97; The composite reliability coefficient has a value of .92, therefore it was concluded that both Cronbach Alpha and composite reliability index findings are reliable. When the fit values of the factor structure of the sensitive nutrition practices scale were examined in terms of the criteria recommended in the literature, it was determined that χ2/sd, CFI, NFI and NNFI values showed good fit, while RMSEA and SRMR values showed acceptable fit. When the item-total correlations were examined, it was determined that the relevant values ranged between .72-.89, so all items showed a very good and positive relationship with the scale total score. Conclusion: The Responsive Feeding Practices Assessment Tool Turkish Form was found to be valid and reliable, along with all statistical studies performed on the research. The scale can be applied to mothers with 6-12 month old babies in Turkey to measure sensitive feeding practices. Keywords;Responsive feeding; baby; validity; reliability.