Endüstri 4.0 teknolojilerinin kamu yönetiminde verimlilik ve hizmet kalitesi üzerindeki etkileri
Effects of industry 4.0 technologies on efficiency and service quality in public administration
- Tez No: 887011
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Endüstri 4.0, kamu yönetiminde büyük bir dönüşüm ve yenilik dönemini başlatmıştır. Dijital teknolojilerin entegrasyonu, verimlilik ve kaliteyi artırarak kamu hizmetlerini daha etkili hale getirmektedir. Bu değişimin araştırılması, kamu hizmetlerinin etkinliği ve verimliliği üzerindeki etkilerini anlamak açısından büyük önem taşımaktadır. Bu bağlmada çalışmanın amacı Endüstri 4.0 teknolojilerinin kamu yönetimindeki etkilerini inceleyerek bu teknolojilerin kamu hizmetlerinin verimliliği üzerindeki katkılarını değerlendirmektir. Bu doğrultuda, çalışmada sistematik derleme yöntemi kullanılarak literatür taraması yapılmış ve mevcut dijital uygulamaların kamu yönetimine etkileri analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, Endüstri 4.0 teknolojilerinin kamu yönetiminde önemli iyileştirmeler sağladığını ve hizmet kalitesini artırdığını göstermektedir. Ayrıca, Endüstri 4.0'ın kamu yönetiminde işgücünün dijital yeteneklerini geliştirmesi gerektiğini göstermektedir. Dijital dönüşüm süreçlerinin etkili bir şekilde yönetilmesi, kamu hizmetlerinin kalitesini artırarak kamu yönetiminde yeni bir standart oluşturmaktadır. Dijital teknolojilerin kamu hizmetlerinde entegrasyonu, kamu işgücünün dijital becerilerini geliştirerek, daha etkin ve verimli bir hizmet sunulmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 has initiated a significant period of transformation and innovation in public administration. The integration of digital technologies enhances the efficiency and quality of public services, making them more effective. Investigating these changes is of great importance for understanding their impact on the effectiveness and efficiency of public services. Accordingly, the purpose of this study is to examine the effects of Industry 4.0 technologies on public administration and to evaluate their contributions to the efficiency of public services. To this end, a systematic review methodology was employed, and a literature review was conducted to analyze the impact of existing digital applications on public administration. The findings of the study indicate that Industry 4.0 technologies have led to significant improvements in public administration and have enhanced service quality. Additionally, the study highlights the need for developing digital skills within the public workforce to maximize the benefits of Industry 4.0 in public administration. Effectively managing digital transformation processes has established a new standard in public administration by improving the quality of public services. The integration of digital technologies into public services enhances the digital skills of the public workforce, thereby enabling more effective and efficient service delivery.