دراسة خزانات المياه الأسطوانية العالية تحت تأثير الأحمال الزلزالية
Sismik yüklerin etkisi altındaki yüksek silindirik su depolarının incelenmesi
- Tez No: 887012
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMAD NEZİH ELOUCH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Arapça
- Üniversite: Damascus University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yüksek riskli sismik bölgelerde yükseltilmiş silindirik su depolarının analizi ve tasarımı özel bir öneme sahiptir. Kapalı kesitli ve nispeten büyük yükseklik/genişlik oranına sahip bu yapılar, deprem sırasında büyük miktarda enerji emer, bu nedenle kararlılıkları dikkatlice incelenmelidir. Bu araştırmada, bu tür yapıları etkileyen kuvvetlerin gerçek bir durumu incelenmiştir. Yükseltilmiş silindirik su depolarında deprem kaynaklı ve suyun çalkalanmasının etkilerini inceleyen tepki spektrumu yoluyla önerilen sismik yükleme.
Özet (Çeviri)
Analysis and design of elevated cylindrical water tanks are of special importance in high risk seismic areas .These structures , with closed cross - section and relatively large ratio of height to width , absorb a great amount of energy during an earthquake, hence , their stability should be studied carefully . In this research, a real case of forces which affect this kind of structures is studied . The seismic loading proposed by response spectrum way which study effects of earthquake-induced and sloshing of water in elevated cylindrical water tanks.