Diyabetes mellitus oluşturulmuş ratlarda izopretenol ile indüklenen kalp yetmezliği modelinde rat kardiyomiyositlerindeki Aquaporin-1 ve Aquaporin-4 ekspresyonlarının incelenmesi
Investigation of Aquaporin-1 and Aquaporin-4 expressions in rat cardiomyocytes in an isopretenol-induced heart failure model in rats with diabetes mellitus
  1. Tez No: 887034
  2. Yazar: FERİH ÖZCANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş: Vücutta sıvı dengesinin sağlanması, kardiyak fonksiyonlar açısından gereklidir. Sıvının hücreler arası boşlukta veya miyositlerde birikimi miyokardiyal kontraktilitede azalmaya sebep olabilir. Kalp yetersizliği (KY) ve Diyabetes Mellitus (DM) bütün dokularda sıvı artışı meydana getirebilir. Bu sıvı artışı, dokuda suyun ve suda eriyik moleküllerin geçişini sağlayan su kanal proteinleri olan aquporinler (AQP) aracılığıyla olur. Bu fonksiyondan sorumlu tutulan AQP1 ve AQP4 insan kalbinde gösterilmiştir. Çalışmalar bu iki aquaporin üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu amaçla çalışmamızda DM'si olan, KY'si olan ve DM ile KY birlikteliği olan ratların kalp dokularındaki AQP 1 ve AQP4 ekspresyonlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Metot: Dört gruptan oluşan deney çalışmamızda her grup için 6 adet Albino Wistar cinsi fare belirlendi. 1.grubun kontrol grubu olarak sağlıklı ratlardan oluşturulması planlandı. 2.gruba ise DM oluşturulması planlanan ratların dahil edilmesi planlandı. 21 gün boyunca sağlıklı olan rat grubuna 2 gün izopretenol (İZO) 85mg/kg uygulandıktan sonra 30.günde yapılan transtorasik ekokardiyografi (TTE) kontrolu sonrası sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (SVEF)
Özet (Çeviri)
Introduction: Maintaining fluid balance in the body is necessary for cardiac function. Accumilation of fluid in the intercelluler space or myocites may cause decreases in miyocardial contraction. Heart failure (HF) and Diabetes mellitus (DM) can cause fluid increases in all tissues. This fluid increase occurs through aquaporins(AQP), which are water channel proteins that allow the passage of water and water soluble molecules in tissues. AQP1 and AQP4 have been demostrated in human heart. Investigations have focused on these two AQP's. Our study aimed to examine the expression of AQP1 and AQP4 in the heart tissues of rats with DM, HF, and coexistance of DM and HF Method: Our study have four groups. 6 Albino Wistar mice were seperated for each group. The first group was planned control group which have healthy rat. The second group was planned from rats to created DM. After applying isoproterenol (ISO) 85 mg/kg for 2 days to healthy group for 21 days, it was planned to include the rats, considered to have HF if the left ventricular ejection fraction (LVEF) was