Obezite polikliniğine başvuran hastalarda başvuru sayısı ve sıklığının kilo verme başarısına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the number and frequency of applications on weight loss success in patients applying to obesity outpatient clinic
  1. Tez No: 887033
  2. Yazar: OĞUZ SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş ve Amaç: Obezite, küresel çapta giderek artış gösteren bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Aşırı kilolu veya obez bireylerde sağlık durumunu olumsuz etkileyen birçok hastalığın riskini artırdığı bilinmektedir. Bu nedenle, obeziteyle mücadele etmek ve sağlıklı kilo kaybını teşvik etmek önemli bir halk sağlığı önceliği haline gelmiştir. Obezite yönetimine ilişkin tedavi yaklaşımlarının etkinliği ve başarısı, başvuru sayısı ve sıklığının da dikkate alınması gereken önemli faktörler arasındadır. Literatürde obezite hastalarında başvuru sayısı, başvuru sıklığı ile ilgili yapılan çalışma sayısının nispeten daha az olduğu, vizit sayısı ve hasta takibinin önemli olduğu vurgulanmıştır. Bu çalışmanın amacı obezite polikliniğine başvuran fazla kilolu obez hastalarda başvuru sayısı ve sıklığının kilo verme başarısına etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Bu retrospektif gözlemsel çalışmaya Düzce Üniversitesi Aile Hekimliği Obezite Polikliniğine 01.01.2018-31.12.2022 tarihleri arasında kilo verme isteğiyle başvuran, en az 2 vizite gelen, 18 yaş üstü fazla kilolu (VKİ≥25) ve obez (VKİ≥30) hastalar dahil edilmiştir. VKİ'yi etkileyecek derecede hastalıklara (kronik kalp hastalığı, kronik böbrek hastalığı vb. gibi) sahip olanlar, psikiyatrik yeme bozukluğu tanısı almış olan hastalar, gebe olanlar ve sadece bir defa başvurusu olan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Hastaların takiplerindeki ilk, son ve en düşük kiloları, bu değerlere ulaşılması için geçen süreler, takiplerde bakılan kan lipit değerleri, HOMA-IR ve Tanita (vücut kompozisyonları) verileri incelendi. Retrospektif olarak toplanan bu veriler analiz edilip kilo verme başarısı ile hastaların takip süreci boyunca vizit sayısı ve sıklığı arasındaki ilişki değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 1531 obez ve fazla kilolu hasta dahil edildi. Katılımcıların %84,20'si (n=1306) kadın, %15,80'i (n=245) erkekti. Yaş ortalamaları 39,28±12,6, ilk VKİ ortalaması 35,74±6,66, en düşük VKİ ortalaması 33,87±6,41, son VKİ ortalaması 34,61±6,41, en yüksek kilo ortalaması 94,59±18,14, en düşük kilo ortalaması 88,35±17,31, son kilo ortalaması 90,26±17,82, en fazla verilen kilo ortalaması 4,86±5,43 olarak bulundu. Hastaların obezite ile ilişkili hastalıklarına bakıldığında %17,92 (n=278) ile en sık hipertansiyon görüldü. Takiplerde %16,26 hastanın hiç kilo veremediği (n=249), %43,31 hastanın %0-5 arasında kilo verdiği(n=663), %25,41 hastanın %5-10 arasında kilo verdiği (n=389), %9,34 hastanın %10-15 arasında kilo verdiği (n=143), %5,68 hastanın %15 den fazla kilo verdiği (n=87) tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Introduciton and Aim: Obesity has become an increasingly global health problem. It is known that overweight or obese individuals increase the risk of many diseases that negatively affect their health. Therefore, combating obesity and promoting healthy weight loss has become an important public health priority. The effectiveness and success of treatment approaches to obesity management, as well as the number and frequency of applications, are among the important factors that should be taken into consideration. It has been emphasized in the literature that the number of studies on the number of applications and frequency of applications in obesity patients is relatively low, and that the number of visits and patient follow-up are important. The aim of this study is to examine the effect of the number and frequency of admissions on weight loss success in overweight and obese patients who apply to the obesity clinic. The aim of this study is to examine the effect of the number and frequency of admissions on weight loss success in overweight and obese patients who apply to the obesity clinic. Method: This retrospective observational study included patients who applied to Düzce University Family Medicine Obesity Polyclinic between 01.01.2018 and 31.12.2022 with the desire to lose weight, attended at least 2 visits, were over 18 years of age and were overweight (BMI≥25) and obese (BMI≥30) patients were included. Those with diseases that affect BMI (such as chronic heart disease, chronic kidney disease, etc.), patients diagnosed with psychiatric eating disorders, patients who were pregnant, and patients who applied only once were not included in the study. The patients' first, last and lowest weight during their follow-up, the time it took to reach these values, blood lipid values during follow-up, HOMA-IR and Tanita (body composition) data were examined. These retrospectively collected data were analyzed and the relationship between weight loss success and the number and frequency of visits of the patients during the follow-up period was evaluated. Results: 1531 obese and overweight patients were included in the study. 84.20% (n=1306) of the participants were women and 15.80% (n=245) were men. Average age is 39.28±12.6, initial BMI average is 35.74±6.66, lowest BMI average is 33.87±6.41, final BMI average is 34.61±6.41, highest weight average is 94, 59±18.14, the lowest average weight was 88.35±17.31, the final average weight was 90.26±17.82, and the highest average weight was 4.86±5.43. When the obesity-related diseases of the patients were examined, hypertension was the most common with 17.92% (n = 278). During follow-up, 16.26% of the patients could not lose any weight (n=249), 43.31% of the patients lost 0-5% of the weight (n=663), and 25.41% of the patients lost 5-10% of the weight (n=389). It was determined that 9.34% of the patients lost 10-15% of their weight (n=143), and 5.68% of the patients lost more than 15% of their weight (n=87).