0-2 yaş dönemde bebeği olan annelerin emzirmeye yönelik tutumlarının galaktagog kullanımları ile ilişkisi
Attitudes towards breastfeeding among mothers with infants aged 0-2 years and their association with the use of galactagogues
- Tez No: 887078
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE DUMLU BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu gözlemsel araştırmada, 0-2 yaş dönemde bebeği olan annelerin emzirmeye yönelik tutumları ile galaktagog kullanımları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Türkiye sınırları içerisinde yaşayan, Şubat 2024-Haziran 2024 tarihleri arasında 0-2 yaş dönemde bebeği bulunan 401 anne katılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında“Anneye İlişkin Bilgiler Formu”,“Emzirme Dönemine İlişkin Bilgiler Formu”,“Bebeğe İlişkin Bilgiler Formu”ve“Bebek Beslenmesi Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Katılımcıların Bebek Beslenmesi Tutum Ölçeği sınır puanları 48 ile 79 puan arasında değişirken ortalaması ise 64,83 ± 5,43 olarak saptanmıştır. Araştırma bulgularına göre, annelerin yaşının ve gebelik yaşının artmasıyla anne sütüyle beslenme düzeylerinin azaldığı ancak formül mamayla beslenme düzeylerinin arttığı bulunmuştur. Sigara kullanmayan ve kronik rahatsızlığı olan annelerin anne sütüyle beslenme puanları daha yüksek bulunmuştur. Çalışan annelere kıyasla izinde ya da çalışmayan anneler bebeklerini daha fazla anne sütüyle beslemiştir. Emzirmenin sonlandırıldığı ay arttıkça anne sütüyle beslenme düzeyleri düşerken, formül mamayla beslenme düzeyleri artmıştır. Galaktagog kullanım başlangıcı arttıkça anne sütüyle beslenme düzeyleri artmaktadır. Anne sütü veya anne sütü+tamamlayıcı besin ile beslenen bebekler, formül mama veya formül mama+tamamlayıcı besin ile beslenen bebeklere göre daha yüksek anne sütüyle beslenme puanlarına sahip oldukları bulunmuştur. Son olarak annelerin süt artırmak amacıyla en yaygın olarak rezene çayı, hurma ve ceviz gibi doğal ürünleri tercih ettikleri bulunmuştur. Bu bulgulara dayanarak, anne sütüyle beslenme düzeylerini artırmak için sigara kullanmamak, kronik rahatsızlıkları yönetmek, izin veya çalışma durumuna göre düzenlemeler yapmak ve gerekli durumlarda galaktagog kullanımını düşünmek önemlidir. Bu faktörlerin dikkate alınması, bebeklerin sağlıklı beslenme alışkanlıklarını desteklemeye yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
This observational study aimed to examine the relationship between the attitudes towards breastfeeding and the use of galactagogues by mothers with infants aged 0-2 years. The study included 401 mothers living in Turkey with infants aged 0-2 years between February and June 2024.“Information Form on Mother,”“Information Form on Breastfeeding Period,”“Information Form on Infant,”and“ Iowa Infant Feeding Attitude Scale (IIFAS)”were used to collect the data. According to the study's findings, the participants' IIFAS limit scores ranged between 48 and 79 points, and the mean score was 64.83 ± 5.43. The level of breastfeeding decreased with increasing age and gestational age of the mothers, but the level of formula feeding increased. Breastfeeding scores of mothers who did not smoke and had chronic diseases were found to be higher. Compared to working mothers, mothers on vacation or not working breastfed their babies more. As the month of termination of breastfeeding increased, the level of breastfeeding decreased, while the level of formula feeding increased. Breastfeeding levels increased as the start of galactagogue use increased. It was found that infants fed with breast milk or breast milk+complementary food had higher breastfeeding scores than infants fed with formula or formula+ complementary food. The study concluded that the most commonly preferred natural products by mothers for the purpose of increasing milk production were fennel tea, dates and walnuts. Based on these findings, to increase breastfeeding levels, it is important to avoid smoking, manage chronic conditions, make arrangements for leave or work status, and consider the use of galactagogue when necessary. Consideration of these factors can help support healthy eating habits in infants.