O-6 ay bebeği olan annelerin bebek beslenmesine yönelik bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, attitudes and behaviors of mothers with 0-6 months infants towards infant nutrition
  1. Tez No: 788280
  2. Yazar: BÜŞRA ZIMBA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırma, 0-6 ay bebeği olup emziren annelerin, emzirme konusundaki benlik algılarının, yeterlilik hislerinin ve bebek beslenmesi konusundaki annenin algı ve tutumunun değerlendirilmesiyle birlikte anne sütü ve emzirmenin önemini vurgulamak amacıyla yürütüldü. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte ki çalışmaya, bir özel hastanenin pediatri kliniğinde yatan ve pediatri polikliniğine basvuran 0- 6 ay arası bebeği olan, emziren 123 anne dahil edildi. Veri toplama araçları olarak annelerin demografik bilgilerinin yer aldığı Kişisel Bilgi Formu ve Bebek Beslenmesi Tutum Ölçeği (IOWA), yüz yüze görüşme tekniği ile uygulandı. Araştırmada elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 22,0 istatistik programı aracılığıyla değerlendirildi. Annelerin tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde analizlerinden, ölçeğin incelenmesinde ortalama ve standart sapma istatistiklerinden faydalanıldı. Katılımcıların“yaş”ortalamasının 29,82±4,72 yıl, %50,4'ünün 26-30 yaş aralığında olduğu, %69,1'inin sezaryan doğum yaptığı, %70,7'sinin gebeliğinin planlı olduğu, %77,2'sinin emzirme eğitimi aldığı, %87,8'inin bebeğine ilk besin olarak anne sütü verdiği ve %61'nin bebeğini anne sütü ile beslemeye devam ettiği belirlendi. Annelerin“bebek beslenmesi tutum ölçeği”toplam puan ortalaması 63,065±6,145 (Min=47; Maks=76) olarak saptandı. Annelerin Bebek beslenmesi tutum ölçeği puan ortalamarı incelendiğinde, bebeklerin doğumdaki yaşı, boyu, kilosu, şimdiki yaşı, şimdiki boyu ve kilosu toplam puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı belirlendi (p>0.05). Normal doğum yapan annelerin bebek beslenmesi tutum ölçeği toplam puan ortalamaları (x=65,132), sezaryan doğum yapan annelerin bebek beslenmesi tutum ölçeği toplam puan ortalamalarından (x=62,141) yüksek bulundu (t=2,549; p=0.012
Özet (Çeviri)
The study was carried out to emphasize the importance of breast milk and breastfeeding, together with the evaluation of mothers' perceptions and attitudes about breastfeeding, their self-perceptions about breastfeeding, their sense of competence, and mothers' perceptions and attitudes about infant feeding. A descriptive and cross-sectional study included 123 breastfeeding mothers with babies aged 0-6 months who were hospitalized in the pediatric clinic of a private hospital and applied to the pediatric outpatient clinic. As data collection tools, the Personal Information Form, which includes the demographic information of the mothers, and the Infant Nutrition Attitude Scale (IOWA), were applied by face-to-face interview technique. The data obtained in the research were evaluated in computer environment by means of SPSS 22.0 statistical program. Frequency and percentage analyzes were used to determine the descriptive characteristics of mothers, and mean and standard deviation statistics were used to analyze the scale. The mean“age”of the participants was 29.82±4.72, 50.4% was between the ages of 26-30, 69.1% had a cesarean delivery, 70.7% had a planned pregnancy, 77.2% It was determined that 87.8% of them received breastfeeding education, 87.8% of them gave breast milk to their babies as the first food, and 61% continued to feed their babies with breast milk. The total mean score of the mothers' infant feeding attitude scale was 63,065±6.145 (Min=47; Max=76). When the mothers' infant feeding attitude scale mean scores were examined, it was determined that there was no statistically significant correlation between the babies' age at birth, height, weight, current age, current height and weight total score averages (p>0.05). Infant nutrition attitude scale mean scores of mothers who had normal delivery (x=65.132) were found to be higher than those of mothers who gave birth by cesarean section (x=62,141) (t=2.549; p=0.012