Bağımlılık tanısı alan bireylerin ebeveynlerinde damgalanma ve depresyon düzeylerinin incelenmesi
Investigation of stigmatization and depression levels in parents of individuals diagnosed with addiction
  1. Tez No: 887086
  2. Yazar: MERVE KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ATLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, bağımlı tanısı alan bireylerin ebeveynlerin damgalanma ve depresyon düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Araştırmanın verileri Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı Alkol ve Madde bağımlılığı Tedavi Merkezi'nde (AMATEM), Dicle Üniversitesi psikiyatri polikliniğine başvuran ve psikiyatri servisinde yatan kişilerin yakınlarından toplandı. Araştırma Eylül 2023-Mayıs 2024 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırma verileri Şubat 2024- Nisan 2024 tarihleri arasında toplandı. Araştırmaya 60 kişi katıldı. Her bağımlı hasta için 1 ebeveyn çalışmaya dahil edildi. Verilerin toplanmasında 'Katılımcı Bilgi Formu', 'Beck Depresyon Envanteri (BDE)' ve Ebeveynlerin Ruhsal Hastalıkları İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği (ERHİDÖ)' kullanıldı. Ebeveynlerin %40'ı orta düzeyde, %40'ı hafif düzeyde depresyon yaşamaktadır. Gelir durumu, kendine veya başkasına zarar verme değişkenlerinin beck depresyon envanteri ve ebeveynlerin ruhsal hastalıkları içselleştirmiş damgalanma ölçeği skorları üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu, diğer demografik değişkenlerin ise bu skorlar üzerinde sınırlı bir etkisi olduğu tespit edildi. Sosyal güvencesi olmayanlarda depresif belirtiler düzeyi arttığı saptandı.Ebeveynlerin algıladıkları damgalanma ile yaşadıkları depresif belirtiler düzeyi doğru orantılı bir ilişki içerisindedir. Ekonomik koşullar ruh sağlığını etkilemektedir. Ruh sağlığı hizmetleri planlanırken ekonomik koşullar dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the stigmatization and depression levels of parents of individuals diagnosed with addiction. The data were collected from there latives of the patients admitted to the Alcohol and Substance Abuse Treatment Center (AMATEM) of Gazi Yaşargil Training and Research Hospital, Dicle University psychiatry outpatient clinic and hospitalized in the psychiatry service. The study was conducted between September 2023 and May 2024. Research data were collected between February 2024 and April 2024. 60 people participated in the study. Foreach dependent patient, 1 parent was included in the study. 'Participant Information Form', 'Beck Depression Inventory (BDI)' and Parents' Mental Illness Internalized Stigma Scale (ERHIDÖ)' were used to collect the data. 40% of the parents had moderate depression and 40% had mild depression. It was determined that income status, self-harm or self-injury variables had a significant effect on Beck Depression Inventory and internalised stigma scale of mental illness of parents scores, while other demographic variables had a limited effect on these scores. It was found that the level of depressive symptoms increased in those without social security.The level of stigmatisation perceived by parents and the level of depressive symptoms they experience are in a direct proportional relationship. Economic conditions affect mental health. Economic conditions should be taken into consideration when planning mental health services.