Kronik boyun ağrısı olan hastalarda çift görev performansının denge, mobilite ve yürüme üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of dual-task performance on balance, mobility and walking in patients with chronic neck pain
- Tez No: 887085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVTAP GÜNAY UÇURUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Kronik boyun ağrısı olan ve asemptomatik kişilerde kognitif ve motor çift görevin denge, mobilite ve yürüme üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Yöntem: Elli bir boyun ağrılı ve 51 asemptomatik olmak üzere 102 kişi dahil edildi. Bilişsel değerlendirme Mini Mental Test, ağrı şiddeti Görsel Analog Skala, boyun özürlülük Boyun Özürlülük Sorgulama Anketi, denge bilgisayarlı denge cihazı, yürüme 10 Metre Yürüme Testi (10MYT) ve fonksiyonel mobilite Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT) ile değerlendirildi. Değerlendirmeler motor ek görev için bir bardak su taşıma ve kognitif ek görev için belirlenen sayılardan geriye doğru üçer üçer sayma görevleri verilerek 3 aşamada tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effects of cognitive and motor dual task performances on balance, mobility and walking in people with and without chronic neck pain. Methods: One hundred two individuals were included, fifty-one with neck pain and 51 asymptomatic. Cognitive evaluation was evaluated with the Mini Mental Test, pain intensity with the Visual Analog Scale, neck disability with the Neck Disability Index, balance with a computerized balance device, walking with the 10 Meter Walk Test (10MWT) and functional mobility with the Timed Up and Go Test (TUG). The evaluations were repeated in 3 stages by giving the tasks of carrying a glass of water for the additional motor task and counting backwards by threes from the numbers determined for the cognitive additional task.