Kuvvet, esneklik ve denge açısından bosu squat, front squat, overhead squat antrenmanlarının değerlendirilmesi
Evalution of bosu squat, front squat, overhead squat trainings in terms of strength, flenxibility and balance
  1. Tez No: 887088
  2. Yazar: ERDİL KEYF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE SERİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada; farklı formlarda uygulanan squat antrenmanlarının [Bosu Squat (BS), Front Squat (FS), Overhead Squat (OS)] izokinetik kuvvet, esneklik ve denge açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya, yaş ortalamaları 21,06±1,36 yıl, boy ortalamaları 177,17±5,84 cm, vücut ağırlıkları 73,56±18,08 kg, VKİ ortalamaları 23,35±3,39 ve spor yaş ortalamaları 2,17±1,31 yıl olan 29 erkek gönüllü katılmıştır. Araştırmaya dahil edilen 29 katılımcı standart bir ısınma (alt ekstremiteye yönelik ağırlıksız barbell ile ısınma) sonrası izokinetik kuvvet, esneklik ve denge özellikleri ön testlerine tabi tutulmuştur. Katılımcıların boy (cm) uzunlukları Seca marka stadiometre ile yaş (yıl), VKİ (kg/boy²) ve vücut ağırlığı (kg) ölçümleri Tanita marka BC418 model biyoelektrik empedans analizörü ile kayıt altına alınmıştır. Sporcuların ekstansiyon ve fleksiyon fazında izokinetik diz kaz kuvveti Hamstring ve Quadriceps (H/Q) zirve tork oranları 60°s-1'de Cybex II Norm İzokinetik kas kuvveti dinamometresi ile, esnelik ölçümleri Otur-Uzan Testi ile ve denge ölçümleri Flamingo Denge Testi(FDT) ile ölçülmüştür. Ön testlerin ardından katılımcılar yansız atama yöntemi ile Bosu Squat (BS, n=10), Front Squat (FS, n=10) ve Overhead Squat (OS, n=9) olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Yansız atama yöntemiyle (üst %27 ve alt %27 ortalama değerler alınarak) grupların ön test değerleri arasında fark olmaması sağlanmıştır. Katılımcıların atandığı squat grubu formuna göre 1 Tekrar Maksimal Kuvvet(1TM) değerleri belirlendikten sonra 1 TM % 85'i ile 8 hafta boyunca haftada üç gün ve ortalama 45 dakikalık süreyle uygulanan squat antrenman programları gerçekleştirilmiştir ve ardından son testlere geçilmiştir. Grupların ön test değerleri arasında fark olmaması Tek Yönlü ANOVA analizi ile doğrulanmıştır. Verilerin normallik sınaması Shapiro-Wilks testi ile test edilmiştir. Gruplar arası homojenlik dağılımı Levene Testi ile test edilmiştir. Bağımlı ve bağımsız gruların son test farklarını belirlemek için T Testi kullanılmıştır. Farklı squat antrenmanlarının performans üzerine etkilerinin belirlenmesi için Tekrarlı Ölçümlerde İki Yönlü ANOVA testi uygulanmıştır. Katılımcıların 60°/sn izokinetik kuvvet zirve tork ölçümleri açısından tüm gruplar için (BS, FS, OS) son testlere göre anlamlı farklılık görülmemiştir (p >0,5). Esneklik ve denge (dominant bacak ve nondominant bacak) değerleri açısından grup içi ön test ve son test ölçüm sonuçlarına göre anlamlı farklılık görülmüştür (p0,5). Sonuç olarak, farklı formlarda uygulanan squat antrenmanlarının, spor yapan bireylerin esneklik ve denge özellikleri üzerine olumlu etkisi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; It was aimed to evaluate squat training performed in different forms [Bosu Squat (BS), Front Squat (FS), Overhead Squat (OS)] in terms of isokinetic strength, flexibility and balance. In the study, the average age was 21.06±1.36 years, the average height was 177.17±5.84 cm, the average body weight was 73.56±18.08 kg, the average BMI was 23.35±3.39 and the average sports age was 2. 29 male volunteers aged 17±1.31 years participated. 29 participants included in the study were subjected to preliminary tests after a standard warm-up (warm-up with an unweighted barbell for the lower extremities). The height (cm) of the participants was recorded with a Seca brand stadiometer, and their age (years), BMI (kg/height²) and body weight (kg) measurements were recorded with a Tanita brand BC418 model bioelectric impedance analyzer. Athletes isokinetic knee strength in the extension and flexion phases. Hamstring and Quadriceps peak torque ratios were measured with the Cybex II Norm Isokinetic muscle strength dynamometer at 60°s-1, flexibility measurements were measured with the Sit-Reach Test and balance measurements were measured with the Flamingo Balance Test. After the pre-tests, the participants were divided into 3 groups: Bosu Squat (BS, n=10), Front Squat (FS, n=10) and Overhead Squat (OS, n=9) by the unbiased assignment method. With the unbiased assignment method (taking the average values of the upper 27% and lower 27%), it was ensured that there was no difference between the pre-test values of the groups. After 1 Repetition Maximal Force (1TM) values were determined according to the squat group form to which the participants were assigned, squat training programs were carried out with 85% of 1TM for an average of 45 minutes, three days a week for 8 weeks, and then the final tests were carried out. The fact that there was no difference between the pre-test values of the groups was confirmed by One-Way ANOVA analysis. Normality of the data was tested with the Shapiro-Wilks test. Homogeneity distribution between groups was tested with the Levene Test. T Test was used to determine the post-test differences between dependent and independent groups. Repeated Measures Two-Way ANOVA test was applied to determine the effects of different squat trainings on performance. There was no significant difference in the participants' 60°/sec isokinetic force peak torque measurements for all groups compared to the posttests (p >0.5). There was a significant difference in terms of flexibility and balance (dominant leg and non-dominant leg) values according to the pre-test and post-test measurement results within the group (p 0.5). As a result, it has been observed that squat training in different forms has a positive effect on the flexibility and balance characteristics of individuals doing sports.