İleri derece sensörinöral işitme kaybının vestibülooküler refleks üzerine etkisinin objektif vestibüler testler ile araştırılması
Investigation of the effect of severe sensorineural hearing loss on vestibulo-ocular reflex with objective vestibular tests
- Tez No: 887092
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CELALETTİN CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
KUŞMAN Buşra. İleri Derece Sensörinöral İşitme Kaybının Vestibülooküler Refleks Üzerine Etkisinin Objektif Vestibüler Testler ile Araştırılması, Yüksek Lisans Tezi, Nevşehir, 2024. Amaç: Bu çalışmanın amacı ileri derece sensörinöral işitme kaybının vestibülooküler refleks (VOR) üzerine olan etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Araştırma Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Odyoloji kliniğinde, Aralık 2023- Mayıs 2024 tarihleri arasında ileri derece sensörinöral işitme kaybı tanısı almış olan, 18-50 yaş arası bireyler ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi yapılan güç analizi sonucunda her iki grup için 25 olarak belirlenmiştir. Çalışmaya katılan bireylere; Demografik Veri Formu, Video Head Impulse Test (v-HIT) ve Fonksiyonel Head Impulse Test (f-HIT) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
KUŞMAN Buşra. Investigating the Effect of Severe Sensorineural Hearing Loss on Vestibulocular Reflex with Objective Vestibular Tests, Master's Thesis, Nevşehir, 2024. Aim: The aim of this study is to evaluate the effect of severe sensorineural hearing loss on the vestibulo-ocular reflex. Material and Method: The research was conducted at Malatya İnönü University Turgut Özal Medical Center Audiology Clinic between December 2023 and May 2024 with individuals aged 18-50 who were diagnosed with advanced sensorineural hearing loss. The sample of the study was determined as 25 for both groups as a result of the power analysis. Individuals participating in the study; Demographic Data Form, Video Head Impulse Test (v-HIT) and Functional Head Impulse Test (f-HIT) were applied.