65 yaş üzeri orta ve ileri derece sensörinöral işitme kayıplı bireylerde bilişsel vestibüler fonksiyonların ölçülmesi
Measurement of cognitive vestibular functions in individuals with middle and advanced sensorineral hearing loss over 65 YEARS of age
- Tez No: 723035
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİYE ÖZLEM KONUKSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş: Yaşa bağlı oluşan işitme kaybının (presbiakuzi), müdahale edilmediğinde zihinsel gerileme süreçlerini hızlandırdığı, sosyal izolasyon ve depresyon gibi ikincil sonuçlara neden olduğu bilinmektedir. Presbiakuzi ve presbivestibüli birlikteliği muhtemeldir. Vestibüler fonksiyonlarda ortaya çıkan bu değişimler, bilişsel fonksiyonları da yakından ilgilendirmektedir. Bu çalışma, presbiakuzi ile takip edilen bireylerin işitme kaybına bağlı olarak bilişsel vestibüler fonksiyonlarında, normal işiten bireylere göre bozulmalar olabileceği hipotezi ile planlanmıştır. Çalışmamızda 65 yaş üzeri senorinöral işitme kaybı (SNİK) tanısı ile takip edilen ve normal işiten bireyler, bilişsel vestibüler fonksiyonları açısından karşılaştırılmıştır. Yöntem: Çalışmamıza işitme kaybı olan (çalışma grubu, n=100) ve normal işitmeye sahip (kontrol grubu, n=100) 65 yaş üzeri (70.74±4.988 yaş) bireyler dahil edilmiştir. Katılımcılara online İAÜ BVF Ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: It is known that, accelerates mental regression processes and causes secondary consequences such as social isolation and depression if the age-related hearing loss (presbycusis) is not amplified. Presbycusis and presbyvestibulopathy are likely to coexist. These changes in vestibular functions are also closely related to cognitive functions. This study was planned with the hypothesis that individuals followed up with presbycusis may have deterioration in cognitive vestibular functions due to hearing loss compared to individuals with normal hearing. In our study, individuals with normal hearing and followed up with the diagnosis of sensorineural hearing loss (SNHL) over 65 were compared in terms of cognitive vestibular functions Materials and Method: Individuals over 65 years of age (70.74±4.988 years) with hearing loss (study group, n=100) and normal hearing (control group, n=100) were included in our study. Online IAU BVF Scale was applied to the participants.