Investigation of the effects of inspiratory muscle training in addition to core stabilization exercises on pain intensity, disability, core muscle activation, functional capacity, sleep quality and quality of life in patients with mechanical low back pain
Mekanik bel ağrılı hastalarda kor stabilizasyon egzersizlerine ek olarak uygulanan inspiratuar kas eğitiminin ağrı şiddeti, engellilik, kor kas aktivasyonu, fonksiyonel kapasite, uyku Kalitesi ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin araştırılması
- Tez No: 887095
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF DEVELİ, DR. KIYMET MUAMMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı mekanik bel ağrısı olan kişilerde inspiratuar kas eğitiminin ağrı şiddeti, engellilik, kor kas aktivasyonu, fonksiyonel kapasite, uyku kalitesi ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini değerlendirmektir. Bu randomize kontrollü çalışmaya Deney Grubu (DG) (n=15) ve Kontrol Grubu (KG) (n=15) olmak üzere 30 gönüllü dahil edildi. Tüm katılımcılar sekiz hafta boyunca haftada üç gün kor stabilizasyon egzersizleri yaptılar. DG'de kor stabilizasyon egzersizlerine ek olarak hastalara haftanın beş günü, günde iki kez solunum eğitimi uygulandı. Tüm gönüllüler solunum basıncı ölçer kullanılarak solunum kas gücü açısından değerlendirildi. Ayrıca basınçlı biofeedback cihazı kullanılarak kor kas aktivasyonu, müdahale öncesi ve sonrası fonksiyonel kapasite ise 2 Dakika Yürüme Testi (2DYT) kullanılarak değerlendirildi. Çalışma sonucunda her iki grupta da tüm parametrelerde istatistiksel farklılık bulundu (p=0,001). İki grubun sonuçları karşılaştırıldığında MIP, MIP%, core kas aktivasyonu, fonksiyonel kapasite ve uyku kalitesi değerlerinde DG lehine istatistiksel fark bulundu (p=0,001). Mekanik bel ağrısı olan kişilerde inspiratuar kas eğitiminin fonksiyonel kapasiteyi, kor kas aktivasyonunu ve solunum kas gücünü geliştirmede daha etkili olduğunu söyleyebiliriz. Uygulaması kolay ve ulaşılabilir olması nedeniyle bel ağrısı tedavilerinin etkinliğini artırmak amacıyla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of inspiratory muscle training on pain intensity, disability, core muscle activation, functional capacity, sleep quality and quality of life in people with mechanical low back pain. 30 volunteers, divided into Experimental Group (EG) (n=15) and Control Group (CG) (n=15), were included in this randomized controlled study. All participants performed core stabilization exercises three days a week for eight weeks. In addition to core stabilization exercises in EG, patients performed respiratory training twice a day five days a week. All volunteers were evaluated for respiratory muscle strength using a respiratory pressure meter. In addition, core muscle activation was evaluated using a pressure biofeedback device, and functional capacity was evaluated before and after the interventions using the 2 Minute Walk Test (2MWT). As a result of the study, statistical differences were found in all parameters in both groups (p=0.001). When the results of the two groups were compared, a statistical difference was found in favor of EG in MIP, MIP%, core muscle activation, functional capacity and sleep quality values (p=0.001). We can say that inspiratory muscle training is more effective in improving functional capacity, core muscle activation, and respiratory muscle strength in people with mechanical low back pain. Since it is easy to apply and accessible, it can be used to increase the effectiveness of low back pain treatments.