Cerrahi ameliyatı yapılan bireylerde, preoperatif ve postoperatif serum aminoasit metabolizmasının incelenmesi
Examination of preoperative and postoperative serum amino acid metabolism in individuals undergoing bariatric surgery
- Tez No: 1004033
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK TATLI, DOÇ. DR. HASAN ELKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Bariatrik/metabolik cerrahi yalnızca kilo kaybı sağlamaz; bağırsak-karaciğer-beyin ekseni, safra asidi döngüsü ve mikrobiyota üzerinden tüm metabolomda hızlı ve yönlü bir yeniden programlama başlatır. Bu çalışma, cerrahi öncesi“şiddetli obez”evre ile ameliyat sonrası erken dönemde (1. ve 3. ay) serum serbest amino asit (AA) imzasındaki değişimleri hedefli LC-MS ile sistematik olarak inceleyerek, cerrahi pratiğe yansıyabilecek biyobelirteç adaylarını tanımlanması amaçlandı. Prospektif gözlemsel tasarımda, yaş-cinsiyet uyumlu Kontrol (n=50), preop Slevre (n=40), postop 1. ay (n=50) ve postop 3. ay (n=50) grupları karşılaştırıldı. Hedefli LC-MS ile kantitatif AA profilleri elde edildi; veriler uygun dönüşümlerle normalize edilerek tek yönlü ANOVA/Tukey HSD ve ikili karşılaştırmalarda t-testi-volcano yaklaşımlarıyla analiz edildi. Örüntü tanıma için PCA ve PLS-DA uygulandı; ayırt edici değişkenler VIP skorları ve ısı haritaları üzerinden yorumlandı. Çok değişkenli modeller, özellikle 3. ay grubunun diğer tüm gruplardan belirgin biçimde ayrıştığını ve erken postoperatif dönemde metabolomik yeniden yapılanmanın güçlü olduğunu gösterdi (PLS-DA açıklanan varyans ≈ %65,3). ANOVA/Fisher sıralamasında anserin, allo-izolösin, treonin, α-aminoadipik asit (2-AAA) ve 5-hidroksitriptofan (5-OH-TRP) en anlamlı bileşenler olarak öne çıktı; bu panel bir arada BCAA/AAA ekseni, protein döngüsü ve triptofan-serotonin yolundaki cerrahiye yanıtı yansıttı. VIP analizinde taurin en yüksek katkıyı sağladı; α-aminobütirik asit, fosfoetanolamin, glisin, aspartik asit, β-alanin ve sistationin ek ayrım gücü sundu. Volcano karşılaştırmaları serotonin/5-OH-TRP ayrışmasının belirgin olduğunu ortaya koyarak enteroendokrin yanıt ve glisemik düzenlemeye ilişkin klinik ipuçları sağladı. 2-AAA'daki değişim glisemik iyileşme/insülin duyarlılığı artışıyla uyumlu seyrederken, arjinin-ornitin-sitrülin eksenindeki kaymalar NO biyolojisi ve enterosit fonksiyonunda ameliyat sonrası ayarlanmayı işaret etti. Diyete duyarlı göstergeler olan anserin ve 1-metilhistidin'deki varyasyon, perioperatif protein kaynağı ve beslenme standardizasyonunun raporlanmasının yorum gücünü artıracağını gösterdi. Sonuç olarak, bariatrik cerrahi ilk 3 ay içinde serum AA metabolomunda derin bir 'yeniden programlama' başlatmaktadır. Özellikle taurin, 2-AAA, serotonin/5-OH-TRP, sistationin ve anserin, metabolik iyileşme, enterohepatik/enteroendokrin adaptasyon ve beslenme uyumunun duyarlı belirteçleri olarak öne çıkmaktadır. Cerrahi uygulama açısından, (i) mikrobesin izleminin (B12/folat/B6, homosistein/MMA) rutine entegrasyonu, (ii) örneklem öncesi 48–72 saatlik beslenme standardizasyonu ve (iii) orta-uzun dönem (≥6–12. ay) takipte panelin tekrarı önerilir. Bu yaklaşım, komplikasyon risk katmanlaması, remisyon izlemi ve hedefe yönelik destek stratejilerinin (transsülfürasyon/tek-karbon ekseni, safra asidi-taurin hattı) kişiselleştirilmesinde cerraha pratik ve ölçülebilir bir çerçeve sunar.
Özet (Çeviri)
Bariatric/metabolic surgery facilitates weight loss by initiating rapid and targeted reprogramming of the entire metabolome through the gut-liver-brain axis, bile acid cycle, and microbiota. The objective of this study was to identify potential biomarkers that could be reflected in surgical practice by systematically examining changes in serum free amino acid (AA) signatures between the preoperative“severe obesity”stage and the early postoperative period (1st and 3rd months) using targeted LC-MS. In an observational study, age- and sex-matched Control (n=50), preoperative Severe (n=40), postoperative 1st month (n=50), and postoperative 3rd month (n=50) groups were compared. Quantitative AA profiles were obtained using targeted LC-MS; data were normalized with appropriate transformations and analyzed using one-way ANOVA/Tukey HSD and t-tests with volcano plots for pairwise comparisons. The pattern recognition process incorporated the application of both PCA and PLS-DA. The interpretation of discriminant variables was facilitated through the utilisation of VIP scores and the generation of heat maps. Multivariate models demonstrated that the third-month group exhibited marked distinctions from all other groups, with substantial metabolic remodelling observed in the early postoperative period (PLS-DA explained variance ≈ 65.3%). In the analysis of variance (ANOVA) and Fisher ranking, amino acids such asanserine, allo-isoleucine, threonine, α-aminoadipic acid (2-AAA), and 5-hydroxytryptophan (5-OH-TRP) were identified as the most significant components. Collectively, these amino acids reflected the surgical response in the branched-chain amino acid (BCAA)/alpha-aminoadipic acid (AAA) axis, the protein cycle, and the tryptophan-serotonin pathway. In the VIP analysis, taurine provided the highest contribution; α-aminobutyric acid, phosphoethanolamine, glycine, aspartic acid, β-alanine, and cystathionine provided additional discriminatory power. A comparison of volcanoes yielded a distinct serotonin/5-hydroxytryptamine (5-HT) dissociation, thus providing clinical indications concerning the enterendocrine response and glycemic regulation. Changes in 2-AAA correlated with glycemic improvement/increased insulin sensitivity, while shifts in the arginine-ornithine-citrulline axis indicated postoperative adjustment in NO biology and enterocyte function. It has been demonstrated that variations inanserine and 1-methylhistidine, which are markers of diet sensitivity, indicate that reporting perioperative protein source and nutritional standardisation would enhance interpretive power. In conclusion, bariatric surgery instigates a profound 'reprogramming' of serum amino acid metabolism within the first three months. Specifically, taurine, 2-AAA, serotonin/5-OH-TRP, cystathionine, and anserine emerge as sensitive markers of metabolic improvement, enterohepatic/enteroendocrine adaptation, and nutritional adaptation. From a surgical application perspective, the following recommendations are made:(i) Integration of micronutrient monitoring (B12/folate/B6, homocysteine/MMA) into routine practice, (ii) standardisation of nutrition for 48–72 hours prior to sampling, and (iii) repetition of the panel during mid-to-long-term follow-up (≥6–12 months). This approach provides surgeons with a practical and measurable framework for complication risk stratification, remission monitoring, and personalisation of targeted support strategies (transsulfuration/one-carbon pathway, bile acid-taurine pathway).