Ekstraperitoneal CO2 ve N2O ensuflasyonun hemodinamik ve metabolik etkilerinin karşılaştırılması (Deneysel çalışma)
  1. Tez No: 88713
  2. Yazar: MUSTAFA N. ATABEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN BELVİRANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET N2O ekstraperitoneal ensuflasyonunun hemodinamik ve metabolik etkileri henüz çalışılmış değildir.Bu çalışmada ekstraperitoneal N2O ve CO2 ensuflasyonunun hemodinamik ve metabolik etkileri incelenmiştir. Ekstraperitoneal CO2 (n=7) ve N2O (n=7) ensuflasyonunun hemodinamik ve metabolik etkileri köpekler üzerinde deneysel olarak çalışıldı.Genel anastezi altında,köpekler trakeadan entübe edilerek,total solunum sayısı dakikada 25 ve tidal bölümleri 10 ml/kg olacak şekilde ayarlandı.Ensuflasyon 12 mmHg basınçta uygulandı. Köpekler monitörize edildi ve ortalama arteriyel basınçlan (OAB),pulmoner arter basnçlan (PAB),pulmoner arter kama basınçlan (PAKB),santral venöz basıçlan (SVB),kalp hızlan, PETCO2,arteriyel O2 saturasyonnu ve işlem boyunca dört kez kan gazı ölçümleri yapıldı. CO2 grubunda kan pH'sı düşerken buna karşın OAB,kalp hızı, PETCO2, PaCCte yükselmesi (Hiperkarbi) gözlendi;aynı zamanda bu grupta O2 saturasyonu değerleri düşüktü. N2O grubunda ise kan pH'sında belirgin bir değişiklik yok iken pCte ve O2 saturasyon değerleri daha yüksekti.PETCCh düşük değerlerde tespit edildi ve hiperkarbi görülmedi. Köpeklerde ekstraperitoneal ameliyatlarda ensuflasyon amacıyla N2O kullanımının daha emniyetli olduğu,CC>2 kullanımına ait istenmeyen yan etkilerin görülmeyeceği anlaşılmaktadır. 33
Özet (Çeviri)
SUMMARY To our knowledge,the hemodynamic and metabolic effects of extraperitoneal insufflation with N2O have not been studied.The purpose of this study was to evaluate the methabolic effects on hemodynamics using either N2O or CO2 as the insufflation gas to extraperitoneal area. We studied the hemodynamic and metabolic effects of extraperitoneal insufflation with either CCte(n=7) or N2