Sistemik kortikosteroid uygulamasının temporomandibular ekleme etkisinin deneysel olarak incelenmesi
The Effects of systemic corticosteroid administration on temporamandibular joint
- Tez No: 49129
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞULE YÜCETAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada sistemik olarak uygulanan yüksek doz ve uzun süreli kortikosteroidlerin TME'in kondiler ve temporal komponentinin artiküler yüzeyine yaptığı değişikliklerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmamızda ağırlıkları 200-250 gram arasında değişen 20 adet vister albino türü rat ve ağırlıkları 400-500 gram arasında değişen 20 adet albino türü kobay kullanılmıştır. 14'er adet rat ve kobaya günde iki defa 10 mg/kg metilprednizolon sodyum süksinat entraperitoneal olarak uygulanmıştır ve 6'şar adet rat ve kobaya kontrol olarak metilprednizolon sodyum süksinatla aynı miktarda serum fizyolojik entraperitoneal olarak uygulanmıştır. Deney hayvanları 10., 20., 30. ve 40. günlerde öldürülerek temporal ve kondiler komponentinin artiküler yüzeyleri scanning elektron mikroskobunda çeşitli büyütmelerde incelenmiştir. Sonuçta sistemik olarak uzun süre ve yüksek dozda kortikosteroid uygulamasının, her iki deney grubunda da artiküler yüzeyde kollagen liflerin kalınlık, dağılım ve bağlantılarında değişiklikler yaptığı, kondiler komponentin temporal komponente göre ve kobayların ratlara göre daha fazla etkilendiği, patolojik değişikliklerin ilacın uygulama süresi ile arttığı ve uygulamanın değişik türlerde farklı sonuçlar verdiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of systemic high-dose and long-term use of corticosteroids on articular surfaces of condylar and temporal components of temporomandibular joint. 20 vister albino rats about 200-250 gr. and 20 albino guinea pig about 400- 500 gr. were used in this study. 10 mgr/kgr methylprednesolone sodium succinate was given to 14 rats and guinea pigs two times a day intraperitoneally and the same dose of saline was injected to 6 rats and guinea pigs as controls. The animals were killed on 10th., 20th., 30th. and 40th. days and the articular surface of temporal and condylar components were examined with scanning electron microscopy at various magnifications. As a result, it is observed that, systemic long term uses of corticosteroids at high doses can cause changes on thickness, connection and dispersion of collagen fibers on articular surface in both of the test groups. This effect is establisted to be more on condylar component and on guinea pigs, the pathological differences increasing directly proportional with the application days.