Yumuşak doku ve kemikte tümör ve tümör benzeri lezyonların malign ve benign ayrımında bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntülemenin tanı değeri
Differentiation of benign versus malignant soft tissue and bone tumors and tumorlike lesions with MRI and CT
- Tez No: 88716
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİM AÇIKGÖZOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
6. ÖZET Kemik ve yumuşak doku kitlesi olan 67 olgunun 61'ine BT, 65'ine MRG uygulandı. Bu iki yöntemin kemik ve yumuşak doku kitlelerinde malign ve benign ayırımındaki yeterlilikleri kıyas edildi. 20 yumuşak doku kitlesinde BT %60, MRG %90 oranında başarılı bulundu. 41 kemik kitlesine uygulanan BT %82 oranında başarılı iken; 45 kemik kitlesine uygulanan MRG % 93 oranında başarılı bulundu. BT ve MRG'nin ortak uygulandığı 39 kemik kitlesinde BT %82, MRG ise % 97 oranında başarı kaydetti. Yumuşak dokuda, tümör ve tümör benzeri lezyonların malign, benign ayırımında MRG BT'ye göre üstündür. MRG yumuşak doku, su ve diğer intratümöral komponentler arasında yüksek kontrast rezolüsyonunu sağlamaktadır. Buna rağmen yumuşak doku tümörlerinin histolojik tanısında MRG sınırlı kalmaktadır. MRG yumuşak doku kitllerin morfolojisini ortaya koymada histolojik tanıyı koymaktan daha başarılıdır.. Tumoral mineralizasyon BT ile daha iyi gösterilmektedir. BT'de kemik artefaktı yumuşak doku kitlelerin görüntülenmesinde önemli bir dezavantaj oluşturmaktadır. Direk radyografi korteks destrüksiyonu ve agresif tümörlerde periosteal yeni kemik oluşumlarını göstermede başarılıdır. Bu yöntem, kemik tümörlerinin yumuşak dokuya uzanımını net ortaya koyamamaktadır. MRG ve BT kemikte lokalize lezyonlarda malign benign ayırımında, MRG daha üstün olmak kaydıyla, güvenli bilgiler vermektedir. MRG'nin kitlenin kemik içi ve dışı uzanımını ortaya koymadaki başarısı ve multiplanar görüntüleme avantajı nedeniyle evrelemede değerli bilgiler sağlamaktadır. Direk radyografi, MRG cihazının olmadığı hastanelerde kemik tümörlerinde primer rol oynamaktadır. Direk radyografinin yetersiz kaldığı kemik tümörlerinin görüntülenmesinde BT tercih edilmelidir. Sonuçta; MRG genel olarak, kemik ve yumuşak doku tümörlerinin değerlendirilmesinde diğer tüm görüntüleme yöntemlerine tercih edilmektedir. Lezyonların uzanımını, evrelemesini ve karakterizasyonu açısından bütün diğer görüntüleme tekniklerinden üstündür. 79
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Differentiation of benign versus malignant soft tissue and bone tumors and tumorlike lesions with MRI and CT. Sixty-one patients out of sixty-seven patients who have bone and soft tissue masses, were examined by CT and 65 patients were examined by MRI. We performed this study, comparing results of CT and MR imaging in the differential diagnosis of benign and malignant neoplasms. The accuracy of CT in 20 soft tissue masses was 60% and 90% that of MR. The accuracy of CT in 41 bone tumors was 82% and the accuracy of MR was 93% in 45 bone tumors. The accuracy of CT and MR were 82% and 97% respectively in 38 bone tumors. MR more accurately demonstrates than CT in the differential diagnosis of soft tissue tumors and tumor-like lesions. MR imaging offers a higher contrast differentiation between soft tissues and water and between other intratumoral components. Despite the highest contrast resolution, the MRI potential for histologic classification of soft tissue tumors actually remains limited and does not confirm the initial enthusiasm. The MRI provide indolent information about tumor histology by showing properties of tumor components and consquently reflect gross morphology of the lesion rather than underlying histology. CT better delvates the intratumoral calcification. However, CT has an important disadvantage in showing of soft tissue lesions due to artifact. Conventional radiographs, however, also can delineate destruction of the cortex and the respons of periosteal new bone to aggressive tumors. This methot does not accurately delineate the soft tissue extension of bone tumors. In the evaluation of benign and malignant tumors MRI is superior to CT for visualitiation or detection of extraosseous and intraosseous extension. Moreover, MRI that has a multiplanar/ capability is also valuable in local tumor staging. Conventional radiography has a primary role in the work-up of bone tumors in hospitals where MRI is unavailable. If conventional radiography is not sufficient in the visualitiation of bone tumors CT shold be preferred. 80Consequently, MRI is now generally accepted as the method of choce in evaluation of bone and soft tissue tumors. It is superior to all other imaging techniques for evaluation of extend, staging and characteritiation of the lesions. 81