Alternatif Gh stimülasyon testi olarak Klonidin ve Arginin kullanımı ve pratik değerleri
  1. Tez No: 88717
  2. Yazar: YASİN YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERKUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
7. ÖZET Çocuk hekimlerinin sık karşılaştığı problemlerden birisi de gelişme geriliği ve boy kısalığı durumlarıdır. Bu gibi durumların, özellikle çocuk hekimleri tarafından iyi bir şekilde bilinmesi ve GH eksikliği gibi patolojik nedenlerden ayrımının yapılması gereklidir. Bu ayrım, ancak GH uyan testleriyle yapılabilir. O nedenle GH uyan testinin güvenilir ve mümkün olduğunca yan etkisinin olmaması veya en az düzeyde olması istenen özelliklerdir. Günümüze kadar, her yönüyle ideal bir GH uyan testi bulunamamıştır. GH eksikliği teşhisi, en azından yapılan 2 GH uyan testine yeterli cevabın alınmamasıyla konulur. Rutin olarak halen kullanılmakta olan insülin uyan testi güvenilir olmakla birlikte, ciddi semptomatik hipoglisemi ve konvülsiyon gibi ağır yan etkilere neden olmaktadır. O nedenle, insülin testi yerine geçebilecek en az onun kadar veya daha fazla etkili bir testin alternatif olarak rutin kullanıma girebileceği konusu tartışıldı. Alternatif test olarak oral klonidin (0.150 mg/m2) ve arjinin uyan testleri düşünüldü. Hasta grubu olarak boy persentilleri %'de 3'ün altında, boy SDS'leri -2.00 ile -3.76 arasında bulunan kısa boylu 22 çocuk, çalışmaya alındı. Hastalara uygun zaman aralıklanyla klonidin, arjinin, L.Dopa ve insülin uyan testleri yapıldı. Hastalar, anamnez, fizik muayene ve test sonuçlanna göre KGG, FBK ve GHE'i olarak 3 gruba aynldı. Testler uygulandıktan sonra, hiçbir GH sınır değeri alınmadan yapılan değerlendirmede 22 hasta içerisinde, en yüksek pik GH seviyeleri açısından 12 GH piki ile klonidin testiyle elde edildi. Bunu sırasıyla 5'er GH pikiyle insülin ve L.Dopa testleri izlemiştir. Arjinin testiyle ise hiç en yüksek GH piki elde edilememiştir. Normal GH cevap sının olarak >9-10 ng/ml seviyesinin üzerindeki değerlerin yeterli olduğu göz önüne alındığında ise, toplam 22 hasta içerisinde, klonidin testiyle 1 1 hastada, L.Dopa ile 7 hastada, insülin testiyle 6 hastada ve yine arjinin testiyle 6 hastada bu seviyenin üzerinde değerler elde edilmiştir. Bu 4 testin, yeterli GH cevabı (>9-10 ng/ml) 65elde etme gücü açısından istatistiki olarak anlamlı bir fark olmamasına rağmen, yukarda da görüldüğü gibi klonidin testi ile sayısal olarak en çok hastada yeterli cevap alınmıştır. Üç grubun tamamı birlikte göz önüne alınarak ortalama pik GH değerleri, istatistiki olarak karşılaştırıldığında, klonidin testiyle elde edilen ortalama pik GH seviyelerinin, arjinin testiyle elde edilen değerlerden anlamlı ölçüde daha yüksek olduğu bulunmuştur. Tüm hastalar grubunda ortalama pik GH cevabı klonidin testiyle 11.31 ±8. 88 ng/ml iken arjinin testinde bu değer 5.52 ± 5.33 ng/ml elde edilmiştir. Fakat, klonidin testiyle elde edilen ortalama pik GH cevabı ile, L.Dopa ve insülin testleriyle elde edilen ortalama pik GH cevaplan arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. L Dopa ile bu değer 8.23 ± 7.52 ng/ml, insülin ile 6,72 ± 7.42 ng/ml değerleri elde edilmiştir. Sonuç olarak, klonidin testi rutin kullanımda GH uyan testinin yapılma endikasyonunun olduğu kısa boylu çocuklarda 0.150 mg/m2 oral dozunda daha önceki literatür bilgilerine paralel olarak, yeterli GH reservini göstermekte, en az insülin testi kadar, hatta ondan daha iyi olarak rahatlıkla ve emniyetle kullanılabilir. Klonidin oral olarak kullanılabilmesi, kolaylıkla elde edilebilmesi, ekonomik açıdan ucuz olması, insülin testi gibi ağır yan etkilerinin olmaması gibi nedenlerle insülin veya bir başka test yerine tercih edilerek güvenilirlikle kullanılabilir. 66
Özet (Çeviri)
8. İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) A frequent problem which pediatrician are up against is growth retardation and height brevity. Situation such this must be well known by the pediatrician and should be differentiated from pathological reasons like GH deficiency. This differentiation certainly could be made by GH stimulation tests. For this reason, the GH stimulation tests should be reliable and the side effects should be minimal as possible. Up to date, a GH stimulation test ideal with it all features could not be found. The diagnosis of GH deficiency is made by 2 GH stimulation test with inadequate responses. The insulin stimulation test used rutinly is save enough, but has an important side effect which is semptomatic hypoglycemia. That is why, a test which would replace the insulin stimulation test with equale or more activity and if it could be used rutinly, was discussed. As alternative tests orally clonidine (0.150 mg/m2) and arginine stimulation tests were thought. The patient group consisted of 22 with height brevity and a height percentyl below % 3, and SDS between -2.00 and -3.76. With appropriate time intervals, clonidin, arginin, L.Dopa and insulin stimulation tests were applied to the patients. The patients were divided into 3 group, as KGR, FHB and GHD respectively according to history, physical examination and test results. After applying the tests, without taking a GH limit value and evaluating 22 patients, investigating the highest peak GH levels, 12 GH peak with the clonidin test was detected. This results was followed by insulin and L.Dopa tests each with 5 GH peaks, with arginine stimulation test, the highest GH peak couldn't be reached. When the level abow 9-10 ng/ml is accepted as normal GH response, between 22 patients; it could be reached in 1 1 patients with clonidin test, in 7 patients with L.Dopa, in 6 patients with insulin test and also in 6 patients with the arginine test the levels abow this limit. Between this 4 tests; according to the potency to reach the sufficient GH response 67(>9-10 ng/ml), there was not a statistically significant difference; but as seen abow by using the clonidin test the number of patients with sufficient response was the largest. When the three group was analysed in whole and the mean peak GH values compared; the mean peak GH levels reached with the clonidine test was significantly higher than the reached by using the arginine test. In the whole patients group the mean peak GH response to clonidine was 11.31 ± 8.88 ng/ml, whereas the response to the arginine test was 5.52 ± 5.53 ng/ml, but there wasn't a difference between the clonidine test and L.Dopa and insulin test respectively in reaching mean peak GH responses. This values were found as 8.23 ± 7.53 ng/ml for the L.Dopa test and 6.72 ± 7. 42 ng/ml for the test with insulin. In conclusion, the clonidine test could be replace the GH stimulation test in rutinly using for height brevity; with a dosage of 0.150 mg/m2 orally. Being in paraleli with the previously literature data, in showing the sufficient GH reserve, at least effective as the insulin test, even better and saver, could be used comfortable. Clonidine can be used orally, is found easily, low priced, has not severe side effects as insulin test; thats why the clonidine test could be used instead of the insulin test or other tests usedcurrently. 68