Sepsiste Pentoksifilin ve Dimetilsülfoksit'in etkileri
- Tez No: 88715
 - Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KAYNAK
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 59
Özet
7-OZET Durum Değerlendirmesi: Sepsis ve ona eşlik eden septik şok yüksek mortaliteye sahip, insidansı giderek artan bir tablodur. Sepsis, infeksiyona karşı oluşan inflamatuar yanıttır ve kritik hastalarda mortalite üzerine direkt veya indirekt etkisi vardır. Sepsiste endotoxin uyarımı sonrası salgılanan TNF nötrofılleri aktive ederek vasküler endotele adezyonlannı kolaylaştırır, ayrıca SOR oluşmasını ve degranülasyonu stimüle eder. Sepsiste SOR' nin başlıca kaynaklan aktive fagositler, mitokondrial elektron transport zinciri ve ksantin oksidaz aktivasyonudur. Amaç: Biz bu çalışmada nonenzimatik serbest radikal giderici ajan olan DMSO ve TNF' ün nötrofıller üzerindeki inflamatuar etkisini bloke eden ve nötrofıl-endotel etkileşmesini azaltan PTX' in; deneysel sepsis modelinde antioksidan etkilerini ve dokularda oluşan histopatolojik hasar üzerine olan etkilerini araştırdık. Materyal-Metod: Çalışma Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Deneysel Araştırma Merkezi' nde Haziran 1999-Aralık 1999 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmamızda 40 adet Wistar-Albino türü rat kullanılarak 4 grup oluşturuldu. Gruplardaki bütün ratlarda ÇLP yöntemi kullanilarak sepsis oluşturuldu. Sepsis grubundaki ratlara intraperitoneal olarak steril izotonik NaCI, PTX grubundaki ratlara intraperitoneal 15 mgr/kg PTX, DMSO grubundaki ratlara intraperitoneal 3 mgr/kg DMSO ve PTX+DMSO grubundaki ratlara intraperitoneal 15mgr/kg PTX +3 mgr/kg DMSO uygulandı. Ratlar işlemden 24 saat sonra kan ve doku örnekleri alınarak sakrifiye edildi. Plazma MDA seviyeleri ölçüldü ve akciğer, karaciğer ve böbrekteki histopatolojik hasar değerlendi.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Background: Sepsis and associated septic shock is a syndrome with high mortality rate and subsequently increasing incidence. Sepsis is an inflammatory response againts infection and affects the mortality directly or indirectly. Tumor necrosis factor (TNF) released after endotoxin stimulation leads to activation of neutrophils and enable their adherence to vascular endothelium. In addition, it stimulates degranulation and reactive oxygen species (ROS) formation. Activated phagocytes, mitochondrial electron transport chain and xanthin oxidase activation are the sources of ROS in sepsis. Purpose: In this research we studied the antioxidant effect of a non-enzymatic free radical removing agent dimethylsulfoxid (DMSO) and pentoxfylline (PTX), a drug that blocks the inflammatory effect of TNF on neutrophils and the histopathologic damage of tissues in experimental sepsis. Material and Method: This study was carried out in Experimental Research Center, Selçuk University, Faculty Of Medicine between June 1999-December 1999. Four groups of Wistar Albino rats were formed. By the checal ligation perporation method sepsis was induced in all rats. In sepsis group rats NaCl isotonic solution, in PTX group rats 15 mg/kg PTX, in DMSO group rats 3 mg/kg DMSO and in PTX + DMSO group rats 15 mg/kg PTX and 3 mg/kg DMSO was given intraperitoneal^. Blood and tissue samples were taken 24 hours after intraperitoneal injections and then animals was sacrified. The plasma MDA levels were measured and the histopathologic damages in the lungs, liver and kidneys were evaluated. Results : The plasma MDA levels of sepsis group rats in comparison to the other 3 groups was higher and statistically significant ( p< 0.05 ).