Delphi Tekniği ile havacılık ve savunma sanayinde yatırım proje önerisi değerlendirme ve seçimi
Investment project proposal evaluation and selection in aerospace and defense industry with Delphi Technique
  1. Tez No: 887168
  2. Yazar: MEHMET KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, işletmelerin yatırım proje önerilerini değerlendirirken kullanabilecekleri bir metodoloji geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, proje seçimi ve sıralaması için uygun ve genel geçer bir soru seti oluşturmak hedeflenmiştir. Çalışmada, uzmanların görüşlerini özgürce ifade edebilmeleri için beyin fırtınası ve Delphi teknikleri ardışık olarak kullanılmıştır. Beyin fırtınası tekniği ile öncelikle çeşitli değerlendirme kriterleri belirlenmiş ve bu belirlenen kriterler Delphi tekniği kullanılarak nihai hale getirilmiştir. Delphi tekniği, birden fazla turda uzmanlardan geri bildirim alarak uzlaşıya varmayı amaçlayan bir yöntemdir. Çalışmada, birinci tur Delphi formu hazırlanmış ve uzmanlara gönderilmiştir. Uzmanların geri bildirimleri analiz edilerek ikinci tur formu oluşturulmuş ve yine uzmanlara iletilmiştir. Üçüncü tur sonunda elde edilen sonuçlar analiz edilerek nihai soru seti ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca ortaya çıkan bu nihai soru setindeki sorular Delphi turlarında aldıkları puanlar oranınca ağırlıklandırılmıştır. Elde edilen soru seti yatırım proje önerilerinin değerlendirilmesi ve sıralanmasında kullanılabilecek kapsamlı ve sistematik bir araç sunmaktadır. Bu metodoloji, özellikle havacılık ve savunma sanayi gibi stratejik öneme sahip sektörlerdeki yatırım proje önerilerini doğru bir şekilde seçilmesine katkı sağlayacaktır. Geliştirilen yöntem sayesinde, işletmelerin yatırım projeleri daha bilinçli ve etkin bir şekilde değerlendirilebilecek, böylece kıt kaynaklar en verimli şekilde kullanılabilecektir. Sonuç olarak, bu çalışma, işletmelere yatırım kararlarını alırken rehberlik edecek bir araç sunmakta ve stratejik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmayı hedeflemektedir. Uygulanan metodoloji, işletmelerin rekabet avantajı elde etmelerine ve sürdürülebilir büyüme sağlamalarına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a methodology that businesses can use when evaluating investment Project proposals. The objective is to create a suitable and generally accepted set of questions for the selection and prioritization of projects. In the study, brainstorming and Delphi techniques were sequentially used to allow experts to freely express their opinions. Through the brainstorming technique, various evaluation criteria were identified and finalized using the Delphi technique. The Delphi technique is a method that seeks to reach consensus by obtaining feedback from experts over multiple rounds. In the study, the first round of the Delphi form was prepared and sent to the experts. The feedback from the experts was analyzed, and a second-round form was created and sent to them again. The results obtained at the end of the third round were analyzed to produce the final set of questions. In addition, the questions in this final question set were weighted according to the success scores in the Delphi rounds. The resulting set of questions provides a comprehensive and systematic tool for evaluating and prioritizing investment project proposals. This methodology is particularly beneficial for the correct selection of investment projects in strategically important sectors such as the aerospace and defense industries. With the developed method, businesses can evaluate investment projects more consciously and effectively, thus utilizing scarce resources most efficiently. In conclusion, this study offers a tool to guide businesses in making investment decisions and aims to help them achieve their strategic goals. The applied methodology contributes to businesses gaining a competitive advantage and ensuring sustainable growth.